Güvenlik 15 TEMMUZ 2014 / 13:35

Siber suçlulara yakın takip

Trend Micro, yaptığı son araştırmalar ışığında Brezilya’lı siber korsanların kimliklerini ortaya çıkartıyor.Yapılan takiple 136 bin çalıntı kredi kartı bilgisinin yanında sahte kimlik belgesi de ortaya çıkartıldı.

Veri güvenliğinin markası Trend Micro tüm dünyada siber suçluları deşifre etmeye devam ediyor. Yapılan takipte Brezilya’daki 400’e yakın benzin istasyonu ve dükkânda kullanılan PoS cihazlarının üzerinden yapılan kredi kartı hırsızlığı ortaya çıkartıldı. Buradan elde edilen bilgilere göre siber suçluların elinde 107 bin Visa, 20 bin MasterCard ve kalanı da diğer kredi kartı şirketlerinden olmak üzere toplamda 136 bin çalıntı kredi kartı bilgisi olduğu belirlendi.

Trend Micro uzmanları Rus siber suçluların bilgi paylaşımı yaptığı forum sitelerinde sürekli gündemde olan Virtual Skimmer isimli PoS cihazlarını hedef alan zararlı yazılımı takip etti. Brezilyalı siber suçluların da işin içinde olduğu ortaya çıktı.

Siber suçluların internet üzerindeki veri deposunu keşfeden Trend Micro bu kişilerin sahte kimlik, pasaport, kişilere ait özel veriler ve çeşitli belgelerin taslaklarından oluşan bir depolama alanı oluşturduklarını ortaya çıkarttı. Burada birçok kredi kartı ve banka hesabıyla ilgili hesap özetleri de bulundu.

Brezilyalı siber suçlular Dünya Kupası’nı sömürüyorlar

Brezilyalı siber suçlular Dünya Kupası organizasyonunu kullanarak birçok çevrimiçi dolandırıcılık ve siber saldırı gerçekleştirdi. Trend Micro siber suçluların sahte FIFA siteleri üzerinden 3bin 900 dolara varan fiyatlarla sahte Dünya Kupası biletleri sattığını ortaya çıkartmıştı. En son deşifre edilen Brezilyalı siber suçluların da Dünya Kupası’yla ilgili çevrimiçi dolandırıcılık sitelerine sahip oldukları ortaya çıkartıldı.

Dünya çapındaki siber suç toplulukları birbirleriyle iletişime geçerek dolandırıcılık yöntemlerini paylaşıyorlar. Trend Micro devlet kurumlarıyla yaptığı ortak çalışmalarla bu siber suçluları deşifre ederek internetin daha güvenli bir ortam olması için çalışıyor.
ETİKETLER : Trend Micro

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics