Güvenlik 12 KASIM 2013 / 09:00

Siber suçtan yaşanan kayıp artıyor

Türkiye’de siber suç mağdurlarının kişi başı mali kaybı geçen sene 54 dolarken, 2013 yılında bu rakam neredeyse 6 kat artarak 309 dolara ulaştı.

Norton 2013 Raporu’na göre, bu sene siber suça maruz kalan yetişkinlerin sayısı düşerken, her bir siber suç mağdurunun kişi başı mali kaybı yüzde 50 oranında arttı.  Türkiye’de ise siber suç mağdurlarının kişi başı mali kaybı geçen sene 54 dolarken, 2013 yılında bu rakam neredeyse 6 kat artarak 309 dolara ulaştı.

Symantec Ülke Direktörü Gökhan Say “Bugünün siber suçluları kendilerine her bir saldırıda eskisinden daha çok para kazandıran ransomware ve spear-phishing  gibi daha sofistike saldırı yöntemlerini kullanıyor” dedi ve ekledi “Norton raporu sonuçları kullanıcıların yüzde 49’unun kişisel mobil cihazlarını hem iş hem de eğlence amaçlı kullandıklarını gösteriyor. Türkiye’de bu oran yüzde 59’ları buluyor. Böylece, siber suç saldırganları çok daha kıymetli verilere erişebilirken, kurumlar da yeni güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalıyor.”

Rapor ayrıca akıllı telefon kullanıcılarının, cihazlarıyla birlikte uyuyacak kadar onlara düşkün olduklarını, fakat konu cihazlarında saklı olan bilgilere gelince bir o kadar dikkatsiz davrandıklarını ortaya koyuyor. Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının yüzde 48’i şifre kullanmak, güvenlik yazılımına sahip olmak veya dosyalarını yedeklemek gibi en basit önlemleri bile almıyor. Bu dikkatsizlik hem onları hem de dijital kimliklerini riske atıyor.

Türkiye Verilerinde Öne Çıkan Bulgular: 

  • Son 12 ayda siber saldırı mağduru olanların sayısı Türkiye’de 7 milyonu bulurken, en az 1 kez siber saldırı mağduru olmuş Y kuşağı üyelerinin oranı ise yüzde 66 dolaylarında.

  • Son 12 aydaki siber saldırıların toplam maliyeti Türkiye’de 2 milyar dolar seviyesinde iken, son 12 ayda her bir siber suç mağdurunun yaşadığı ortalama kayıp ise 309 dolar.  • Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 59’u cihazlarını hem iş hem de eğlence amacı ile kullanıyor. Kişisel e-postalarına iş cihazlarından erişim sağlayanların oranı yüzde 69 iken, iş cihazlarında kişisel bilgilerini saklayan kullanıcıların oranı ise yüzde 42’yi buluyor.  Ayrıca kullanıcıların yüzde 59’u, iş cihazlarından sosyal medya hesaplarına erişim sağlıyor.

  • Kullanıcıların yüzde 25’i hem iş hem de kişisel dosyalarını saklamak için aynı çevrimiçi dosya depolama hesaplarını kullanıyorlar.

  • Kullanıcılar akıllı telefonları veya tabletleriyle birlikte uyuyorlar ama iş güvenliğe gelince sınıfta kalıyorlar. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 64’ü halka açık veya güvenli olmayan Wi-Fi ağlarını kullanıyor.


Norton 2013 Raporu ile ilgili hem küresel hem de bölgesel olarak daha fazla bilgi almak isterseniz http://www.symantec.com/about/news/resources/press_kits/detail.jsp?pkid=norton-report-2013 adresini ziyaret edebilirsiniz. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics