Dosya Güvenlik 15 HAZİRAN 2015 / 10:52

Şirketler maliyet odaklı düşünmeyi bırakmalı

Ölçsan Genel Müdürü Burak Sondal

Tehditlerin çok farklılaştığı siber güvenlik dünyasında özelleştirilmiş saldırıların ön plana çıktığını ve bu saldırıları durdurmanın olaya bütünsel bir yaklaşımla bakan çözümlerle başarılı olduğunu görmekteyiz. Malasef kurum ve şirketlerimiz çoğunlukla çözüm odaklı yaklaşım sergilemek yerine maliyet odaklı bir anlayış ile ilerledikleri için de bu konularda yeterince hazırlıklı değiliz.

Bulut platformunu kullanmaya niyetli tüm kurum ve şirketlerin öncelikle güvenlik odaklı bir yaklaşımla çözümleri incelemeleri gerekmektedir. Bulut platformunda sadece kendi uygulama ve verilerinin aktarılabileceği, erişim ve denetim mekanizmalarının en üst düzeyde kullanıldığı, gereksiz erişimlerin engellendiği ya da engelleme yapılamayan durumlara karşı en üst düzeyde,  gerektiğinde mahkemede delil olarak kullanılabilecek yetklinlikte, her türlü aktivitenin kayıt altına alınabildiği sistemler tercih edilmelidir. Bu sayede verilerinizi korumak ve denetlemek mümkün olacaktır.

“BYOD artık bir norm haline geldi”

BYOD çalışanlara istedikleri cihazları kullanma esnekliği getirdiği gibi yanında bir çok güvenlik riski getirmektedir.  Bundan dolayı mobil cihaz yönetim sistemleri bu güvenlik zaaflarını yönetmek için kullanılması gerekir.  Mobil cihaz yönetimi sistemleri üzerinden cihazlar üzerinde kullanılan kurumsal uygulamalar kontrol altına alınmalı ve kurumsal bilgilerin güvenli sağlanmalıdır.  Cihazlara ve uygulamalara girişlerde kullanılan şifreler için yüksek güvenlikli prosedürler belirlenmeli, mümkün olan yerlerde bu cihazlara biyometri kullanılarak girilmesi sağlanmalıdır.  Ayrıca cihaz takibi ve gerektiğnde cihazların kaybolması/çalınması durumunda cihaz bilgisinin silinmesi için gerekli koşulların önceden belirlenmesi gereklidir.

Sadece KOBİ’ler değil

Türkiye’de sadece KOBI’ler değil genel olarak veri güvenliği konusunda yatırım yapılmasında tüm şirketler çekingen bir davranış sergileniyor. Bunun en büyük nedeni yeterli güvenlik önlemi sağlayan çözümlerin dışa bağımlı bir şekilde sunulmasından kaynaklı çözümlerin maliyet analizinde çok yukarıda olması gelmektedir. Ekonomik olduğunu söyleyen çözümlerinde yeterli seviyede güvenlik gereksinimlerini sağlayamamasından kaynaklı kötü olaylar firmaların yatırım yapma konusunda çekingen davranmasını getirmektedir. Öncelikle teknolojik çözümlerde güvenlikten ödün vermeden maliyet avantajı sağlayan yerel teknolojiler ile çözüm odaklı yaklaşan açık kaynak çözümlere yönelmeleri daha uygun olacaktır.

Güvenliği biyometri şekillendiriyor

PIN numaraları , şifreler, kartlar  ve bunun gibi daha bir çok güvenlik için alınan önlemler günümüz teknolojisinde çözümlenip kırılabilmektedir. Devamlı güncellenmesi ve yanımızda taşınması gereken bu unsurların yerini Dünyada yeni yeni duyulan ve farkında olmadan  hızla yayılan biyometrik güvenlik çözümleri almaktadır. Bir çok sektörde şimdilerde yerini alan biyometrik çözümler , nüfusun bu kadar yoğun olduğu ve kimlik tespitinde en güvenilir ve doğru sonucu veren bu sistemlere sanıldığından çok daha fazla ihtiyaç vardır. En büyük avantajı; çok büyük bir ürün yelpazesi ve seçeneğini sunmakla beraber, günlük hayatımızda yanımızda hiçbir objeye gerek kalmadan veya şifre gibi hatırlanması gereken şeyleri bir yere bırakıp, sisteme daha hızlı ve güvenli olarak  erişim şansını bizlere sunar.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics