Güvenlik 16 ARALIK 2013 / 17:32

Snowden, dön barışalım

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı, saklamayı sürdürdüğü gizli belge arşivi karşılığında Edward Snowden’ ın ABD’ye geri dönebilmesi için anlaşmalı bir af çıkarmayı düşünüyor.

Snowden hakkında Haziran ayınca Adalet Bakanlığı bir suç dosyası hazırlandı. Ulusal güvenlik sistemine yetkisiz giriş ve hükümet belgelerini çalma suçlarından suçlanıyordu. Ulusal savunma bilgilerine yetkisiz erişim sağlamak ve gizli iletişim istihbarat bilgilerini çalmakla itham edilen Snowden için bugünlerdeyse bir af teklifi geliştiriliyor. Şu ana kadar elindeki bilgilerin çok azının açıkladığını söyleyen Snowden’in diğer bilgi ve belgeleri paylaşmamasını sağlayabilmek için, af edilmesi konuşuluyor. Adalet Bakanlığı tarafından, af ile ilgili açıklama talebine bir net bir yanıt verilmedi.

Snowden'in açıklamalarının ulusal güvenlik için büyük hasara neden olduğunu açıklayan ABD yetkilileri, Snowden Rusya’da koruma altında kalmasından da memnun değil. Çünkü uzakta olması, elindeki belgeleri açıklamaması adına bir güvence vermiyor. Zira, ABD’ye özgür bir vatandaş olarak dönmesi mümkün olursa, Obama hükümeti Snowden’in artçı açıklamalarla ilgili endişeli olacak.

NSA ve ABD Hükümeti’nin, Rusya’daki Snowden’in ülkeye geri dönmesi için af çalışmalarında bulunması düşündürücü. Gerçekten de, Snowden’in açıklamayı düşündüğü bilgiler, hükümeti neden bu kadar endişelendirdiği bilinmiyor.

Sunday’dan Yerel Birimler muhabirlerinden Marie Harf, Snowden’in ABD ile yüzleşmek için geri dönmesi gerektiğini düşünüyor. NSA’da Alexander’ın halefi olan emekli Hava Kuvvetleri Generali Michael Hayden ise, Snowden için bir af çıkarılmasını reddediyor. Bu tip bir affın, Snowden’in daha sonra bilgi sızdırmaya devam etmesi için pekiştirici bir hareket olacağını ifade ediyor. Hayden’ın 2009’dan sonra Amerika’da telefon ve internet verilerini biriktirdiği biliniyor. Ancak Hayden, konuyla ilgili önemli bir tartışmanın içine girerek, Snowden’in özgürlük ve güvenlik arasında bir terazi olduğunu ifade ediyor. NB’de yaptığı yorumda Hayden “Snowden bu müzakereyi hızlandırdığı ve şeklini değiştirmesi açısından önemlidir, ciddi bir müzakere geliyor” dedi.
Elektronik Veri Güvenliği Merkezi avukatlarından Alan Butler kişisel verilerin toplanmasının durdurulması gerektiğini söylüyor. NSA’nın isim değiştirerek de tekrar kurulabileceğini, daha önce dış verileri toplayan kurumların şimdi artık yerel bilgileri toplamakta olduğunu ifade ediyor. Beyaz Saray, siber savaşlarla kullanılan, ulusal askeri verileri koruyan Siber Komandoları NSA’dan ayırmayı reddediyor. Gizlilik savunularından oluşan ABD Özgürlük Hareketi ise, kişisel bilgilerinin izinsiz olarak toplanmasının yanlış olması nedeniyle bir yasa tasarısı hazırlıyor.

 
ETİKETLER : NSA snowden

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics