Güvenlik 07 OCAK 2016 / 15:03

Sosyal ağlardaki paylaşımlar hedef haline getiriyor

Kaspersky Lab tarafından aralarında Türkiye’nin de olduğu 16 ülkede gerçekleştirilen bir anket, sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin, yani yüzde 30’unun gönderileri, check-in'leri ve diğer kişisel bilgilerini sadece arkadaşlarıyla değil herkese açık tuttuğunu, sınırlamadığını ortaya koydu. Bu durum, siber suçluların saldırıları için kapıyı açıyor.
Ankete göre; internet kullanıcılarının dörtte üçünün, yani yüzde 78’inin en az bir sosyal medya hesabı var. Fakat sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir bilinçsizlik mevcut. Anket katılımcılarının onda biri, yani yüzde 9’u, sayfalarını ve gönderilerini arkadaş listesi dışındakilerin göremediğini düşünmekte. Bu durum kişisel bilgilerinin yanlış ellere düşmesini ve hata suçlularca kimlik hırsızlığı ve finansal dolandırıcılık amacıyla kullanılmasını kolaylaştırıyor.
Araştırmada kullanıcıların arkadaş eklerken kendilerini tehlikeye attıkları görülüyor. Bunun bir örneği olarak, yüzde 12’si tanıyıp tanımadıklarına bakmadan herkesi listelerine eklediğini belirtmiş. Ayrıca kullanıcıların üçte biri, yani yüzde 31’i, ortak arkadaşları varsa diğer insanların bağlantı taleplerini kabul ediyor. Bu da kullanıcıları daha fazla sayıda tanımadığı kişiye ve hatta reklamcılık aracıları ve suçlulara karşı korunmasız bırakıyor. Konu “arkadaşlara” güvenmek olduğunda, anket katılımcılarının dörtte biri, yani yüzde 26’sı, bir arkadaşından gelen bağlantıyı ne olduğunu bile sormadan ya da göndericinin hesabının ele geçirilmiş olabileceğini hesaba katmadan tıklatmakta bir sakınca görmediğini belirtiyor.
Sosyal ağ kullanıcıları, siber bilince sahip olmayarak ve yabancılara kişisel ve gizli bilgilerine kolay erişim olanağı tanıyarak tehlikeli bir oyun oynuyorlar. Bu yorumu yapan Kaspersky Lab Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm’e göre, çok sayıda bilgi içeren sosyal medya profilleri varken, siber suçlular için değerli bilgiler bulmak ve bunları kötüye kullanmak veya kimlik çalmak da büyük bir zahmet gerektirmiyor.
İnternet kullanıcılarının kimlerle arkadaş oldukları ve bu sitelere güven duyup duymama konusunda dikkatli olmaları tavsiye edilirken, şüpheniz varsa, bir arkadaşınızın talebini kabul etmeyin veya beklemediğiniz bir bağlantıyı tıklamayın. Durum güncellemelerinizi sadece en yakın arkadaşlarınızla paylaştığınızdan emin olmanız için ayrıca bu sosyal ağ hesaplarındaki gizlilik ayarlarının en üst düzeyde olması gerek.
 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics