Güvenlik 23 TEMMUZ 2014 / 13:34

Tatilde bunları ihmal etmeyin

Tatilde bilişim odaklı önlemlerinizi almayı unutmayın. Çünkü siber suçlular tatil yapmayacak. Kaspersky Lab, teknolojik açıdan herkesin güvenli tatil geçirmesi için bir kılavuz hazırladı. Detaylara bir göz atalım.

Ödemede dikkat edin

Otel rezervasyonu için güvenilir bir site bulduğunuzda, ödemeye sıra geldiğinde dikkatli olun. Herhangi bir işlem yapmadan önce en yeni güvenlik özellikleriyle tamamen güncellenmiş olduğundan emin olmak için cihazınızı ve tüm yazılımlarınızı kontrol edin. Para aktarma hizmeti güvenlik nedeniyle denetleniyor olmalı ve dâhili bir güvenli para koruma özelliği ile sağlam bir antivirüs programı sürekli çalışıyor olmalı.

Cihazlarınız için evde yedek de oluşturun

Birçok insan tatile çıkarken yanında bir mobil telefon veya bilgisayar almak isteyecektir. Ancak telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarında değerli verilerini saklayan tatilciler, evde onları bekleyen bir yedekleme oluşturmalı. Bu şekilde, eğer makine çalınır, bozulur veya kaybedilirse tüm veriler harici bir sabit diskte güvende olacak. Tatilde mobil cihazlarını kullanmak isteyen kullanıcılar, bir tür hırsızlık önleme koruması yüklemeli ya da en azından cihazlarında bulunan dâhili hırsızlık önleme özelliklerini nasıl kullanacaklarını öğrenmeli.

Tatildeyken tüm numaraları saklayın

Tatildeyken acil durumlar için birkaç telefon numarası bulundurmak önemli. İnternet bağlantısının olmadığı yerlere veya yurt dışına seyahat etmek olduğunda bu özellikle kritik. Bu nedenle tüm numaralar telefonda, dizüstü bilgisayarda veya bir kâğıda not edilerek saklanmalı. Ayrıca yurt dışına seyahat ederken kendi ülkenize nasıl telefon edeceğinizi de öğrenmelisiniz.

Wi-Fi HotSpot noktalarına dikkat

HotSpot noktalarına özellikle dikkat etmek gerekli. Oteller veya kafelerde ücretsiz Wi-Fi kullanırken gizli sızıntılar olabilir. Mümkünse, güvenli bir VPN bağlantısı olmadan HotSpot noktalardan çevrimiçi bankacılık ve alışveriş işlemleri ile diğer hassas işlemleri gerçekleştirmekten kaçının. HotSpot noktalarını kullanmayı planlayanlar için tavsiyemiz ise bir VPN uygulaması veya yazılımı kullanarak güvende kalmalarıdır.

Kredi Kartları için B planınız olsun

Tatile giderken birden fazla kredi kartı veya bankamatik kartı alın ki kartınız çalınır ya da iptal edilirse bir B planınız olsun. Yanınıza büyük miktarda nakit para alacaksanız, otelin kasasına bırakın, hatta yanınızda taşımanız gerekli değilse pasaportunuzu da bırakın.
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics