Güvenlik 21 OCAK 2013 / 11:53

TSK'dan siber güvenlik hamlesi

Türk Silahlı Kuvvetleri resmi sitesinden yayınlanan bir açıklama ile, bilgi güvenliği alanında yeteneklerini geliştirmek ve siber saldırılara karşı önlem almak amacıyla TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı'nın kurulduğunu belirtti.

Açıklamada kullanılan "Kara, deniz, hava ve uzay harekât alanlarının yanında, yeni bir harekât alanı olan siber ortamda da yeteneklerini geliştirmektedir" şeklindeki ifade ile siber alanın yeni bir kuvvet alanı olarak görüldüğü belirtildi.


Siber tehditleri önlemek, gelişmiş siber savunma ikaz ve tepki sistemlerine sahip güçlü bir merkezi siber savunma yeteneği kazanmak  amacıyla kurulan yeni organizasyonun, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumları ile koordineli olarak faaliyetlerini icra edeceği açıklandı. Ayrıca NATO ile eşgüdüm içerisinde görevlerini ulusal ve uluslararası alanda yürütecek olan birim bu kapsamda, TSK'nın kullandığı siber ortamda bulunan tüm sistemlerin siber savunmasının yapılması, siber olaylara 7/24 esasına göre müdahale edilmesi, ulusal olarak ve NATO tarafından icra edilen tatbikatlara iştirak edilmesi, TSK çapında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yürütülmesi, TSK tarafından kullanılan ağlarda düzenli olarak siber güvenlik denetlemelerinin ve testlerinin yapılması alanlarında faaliyet gösterecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN