Güvenlik 04 ŞUBAT 2016 / 13:41

Tüm platformlar için tek şifre, sorun demek

Kaspersky Lab tarafından Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerde kullanıcıların internet konusunda ne kadar bilgili olduklarını değerlendirmek için yapılan test, birçok kişinin şifreleri konusunda hala yeterli bilinçte olmadığını gösterdi. Katılımcıların yalnızca yüzde 38'i her hesabı için yeni bir parola oluştururken, yedi kişiden biri, yani 14’ü bütün hesapları için tek bir parola kullanıyor. Böylece bu kullanıcılar, bir veri sızıntısı durumunda birden fazla hesabı aynı anda tehlikeye atmış oluyor.
Bu arada risk seviyesi; çok sayıda hesap için sadece birkaç parola kullanan kişiler (%36) ve aynı parolanın farklı varyasyonlarını kullanan kişiler (%12) için daha düşük değil. Başka bir Kaspersky Lab araştırmasına göre, esas karmaşa sebebi 10 kişiden birinin uzunluğu en az sekiz karakterden daha kısa parolalar oluşturması ve kullanıcıların yüzde 12'sinin örneğin büyük harf, rakam, noktalama işaretleri ya da benzer başka hileler kullanarak tahmin edilmesi zor parolalar oluşturmaması. 

Parola bir kağıdın üstünde masada (durmamalı)
Araştırmaya göre, tüketiciler parolalarını erişilmesi kolay veya güvensiz yerlerde saklayarak güvenlik riskine daha da açık davetiye çıkartıyor. Katılımcıların yarısından fazlası (%57), parolalarının bir kağıt parçası üzerinde ya da telefonlarında yazılı olduğu, bilgisayarlarında bir metin dosyası olarak sakladıkları ya da tarayıcılarına kaydettikleri bilgisini veriyor. Tarayıcıların kullanıcı adı ve parolayı kaydetmeyi önerdikleri durumlarda, katılımcıların üçte biri (%36) bunu kabul etmeye hazır olduğunu belirterek, siber suçlular ya da sahtekâr insanların elini de güçlendiriyor. 
Parolalara karşı bu ilgisizliğin gerekçesi, pek çok kullanıcının bilgisayarlarında sakladıkları herhangi bir gizli bilgi olmadığına inanmaları olabilir. En azından katılımcıların yüzde 27'si, parola ve oturum açma bilgilerinin siber suçluların hedefi olduğunun farkında olmadan, buna inanıyor. Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı David Emm de şu bilgileri veriyor:
"Birçok kişi, internet tehditlerinin ölçeği hakkında çok iyi bir anlayışa sahip değil ve bu verileri kaybetme risklerini artırıyorlar. Her bir hesap için farklı ve güçlü bir parola oluşturmak, dijital kimliğinizi korumanın temel unsuru. Kırılması kolay olmayan ancak hatırlamakta zorlanmayacağınız parolalar oluşturmak için bir algoritma bulabilir ve bunu uygulayabilirsiniz. Ayrıca, parola oluşturma ve saklamayı kolaylaştıran özel programlar da var." 
ETİKETLER : ​Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics