Güvenlik 02 ŞUBAT 2016 / 15:03

USB’ler ve cep telefonları kuru temizleyicilerde unutuluyor

ESET’in İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre, kuru temizleyicilere bırakılan giysilerin ceplerinde her yıl 22 bin 266 USB bellek ve 973 mobil telefonun unutulduğu ortaya çıktı. Bu cihazların yüzde 45’i hiçbir zaman sahiplerine geri dönmezken, bu USB’ler ve içindeki verilere ne olduğu da ayrı bir merak konusu. 
İngiltere’de bulunan 500 kuru temizleyici ile birlikte çalışılan araştırmaya göre, ortalama olarak her kuru temizleyicide, kıyafetlerde unutulmuş 4 adet USB bellek bulunuyor. Bulunan cihazlardan birçoğu sahiplerine geri dönerken, yüzde 45’i yani yarısına yakını hiçbir zaman sahiplerine geri dönmüyor.
 
Kritik bilgiler kaybolabilir
ESET Güvenlik Uzmanı Mark James’e göre, sahipleri tarafından unutulan bu cihazlar oldukça endişe verici ve bu cihazlarda bulunan kritik bilgiler durumu daha önemli hale getiriyor. Buna karşılık, araştırmaya göre USB belleklerden yaklaşık 10 bin tanesi asla sahiplerine ulaşamıyor. Mark James, şu bilgileri verdi:
“Bu cihazlarının birçoğunun sonu çöp kutusunda bitiyor ve kim bilir daha sonra nereye ulaşacaklar. Bu cihazlarda kurumsal olarak hassas veriler olabilir. Bu nedenle, bu durum İngiltere ve başka ülkelerin iş dünyası için potansiyel risk demek. Çünkü bu cihazların siber suçluların eline geçmesi oldukça muhtemel.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics