Güvenlik 08 OCAK 2014 / 10:43

Veriler cihazlardan kıymetli

2013'te her altı kullanıcıdan birinin dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet bilgisayar gibi portatif bir dijital cihazı kayboldu, çalındı veya ciddi zarar gördü. Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar… İşte çalışırken, evde dinlenirken, aile ve dostlarla sosyalleşirken günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu cihazların kaybolmaları, çalınmaları ya da hasar görmeleri korkulu rüyamız oldu. Tüm tatil fotoğraflarınız, çocuğunuzun attığı ilk adımların videosu, eski arkadaşlarınızla yaptığınız yazışmalar, sosyal ağlar, e-ödeme ve çevrimiçi bankacılık hesaplarıyla e-posta hesaplarının parolalarının bir anda kaybolduğunun düşüncesi bile korkutuyor.

Kaspersky Lab, ciddi krizler yaşama riskini önemli ölçüde azaltmak için Kaspersky Internet Security for Android'i öneriyor. Yazılım, siber tehditleri tespit edip engelleyen gelişmiş teknolojilerinin yanı sıra, değerli kullanıcı verilerinin yanlış ellere düşmesinin önüne geçen bir dizi fonksiyonu da içine alıyor. Hatta kayıp veya çalıntı bir cihazın bulunması ve geri alınmasına dahi yardımcı olabiliyor.

Güvenlik için neler yapılabilir

• Kilitle & Yerini Bul (Lock & Locate) fonksiyonu kayıp bir cihazı bloke ederek akıllı telefon veya tabletin GPS’inden elde edilen verileri kullanarak yerini tespit edebiliyor.
• Veri Sil (Data Wipe) cihaz üzerinde saklanan tüm verileri tamamen siliyor,
• Sabıka Fotoğrafı (Mugshot) fonksiyonu gizlice kayıp cihazı kullanan kişinin fotoğrafını çekerek polise gönderebiliyor;
• SIM İzle (SIM Watch) modülü, SIM kartı çıkartılmış dahi olsa sahibinin mobil cihazı bloke etmesine veya belleğini silmesine imkan veriyor.
Uzaktan çalıştırılan özelliklerin tümüne, sahibinin kayıp cihaza bir bilgisayar veya diğer herhangi bir mobil cihaz üzerinden erişebilmesine imkan veren bir web tabanlı kontrol merkezi olan Hırsızlığı Önleyici Web Yönetimi üzerinden erişilebiliyor.

Ne yazık ki, çalıntı veya kayıp cihazın ve üzerinde saklanan bilgilerin meşru sahibine geri verilmesi her zaman mümkün olmuyor. Bununla birlikte, Kaspersky Internet Security for Android bu değerli kişisel bilgilerin yanlış ellere düşmesini engellemeye yardımcı oluyor.

Veri cihazdan değerli 

Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere, kullanıcılar mobil cihazlarında her türlü bilgiyi saklıyor ve bu veriler çoğu zaman cihazın kendisinden daha değerli kabul ediliyor.
Bu verileri kaybetmek ise üzüntü verici olmanın da ötesine geçiyor. Hassas verilerin kötü amaçlı kullanıcıların ellere düşmesi halinde sonuçlar, felaket boyutlarına varabiliyor: Şirketinizin gizli bilgileri bir anda yayılabiliyor; sosyal ağ siteleri, e-posta hizmetleri ve çevrimiçi bankacılık sistemlerindeki hesaplarınıza sızılabiliyor.
 Ancak araştırmalara göre bunlardan birinin başımıza gelmesi hiç de uzak bir ihtimal değil.  “Kaspersky Tüketici Güvenlik Riskleri” araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 6’sından fazlası, son 12 ay içinde bu sorunlardan en az birini yaşadığını belirtiyor. Daha yakından bakıldığında, kullanıcıların cihazlarının yüzde 9’unun tamir edilemez derecede zarar gördüğü, yüzde 3’ünün kaybedildiğive yüzde 4’ünün çalındığı ortaya çıkıyor.

Bu veriler, mobil cihazların kaybolması veya çalınmasının yaygın bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. Ancak kayıplar bununla da sınırlı değil. Çünkü aynı araştırma, cihazla birlikte verilerin de kaybedildiğinde işaret ediyor.
Mobil cihazlar üzerinde en sık aşağıdaki veriler saklanıyor

Akıllı telefonlarınyüzde 76’sı ve tablet bilgisayarların yüzde 65’inde kişisel fotoğraf ve videolar
Akıllı telefonların yüzde 64’ü ve tablet bilgisayarların yüzde 61’inde kişisel e-posta yazışmaları
Akıllı telefonların yüzde 22’si ve tablet bilgisayarların yüzde 23’ünde sosyal ağ hesapları ve e-posta hesaplarının parolaları
Akıllı telefonların yüzde 32’si ve tablet bilgisayarların yüzde 28’inde iş e-postaları
Akıllı telefonların yüzde 20’si ve tablet bilgisayarların yüzde 29’unda iş belgeleri
Hem akıllı telefon hem de tablet bilgisayarların yüzde10’unda başta internet bankacılığı hesaplarının parolaları olmak üzere finansal bilgiler

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics