Güvenlik 20 ŞUBAT 2013 / 13:51

Windows 8'de bedava gelen risk

Trend Micro, kullanıcıların hızla geçtiği Windows 8’e özel hazırlanan tuzaklara ve Windows 8’in ücretsiz olarak çalıştırılabileceğini vaat eden zararlı yazılımlara karşı kullanıcıları uyardı.

Trend Micro uzmanlarının araştırmalarına göre, birçok internet sitesinde “Windows 8 Etkinleştirme Aracı” adı altında kullanıcıların verilerini çalmayı hedefleyen zararlı yazılım bulundu. Bu tür sahte yazılımlar bir kez bilgisayara yüklendiğinde, kullanıcıların bir sonraki aşamaya geçebilmesi için kişisel bilgilerini vermesi gerektiğini ifade ederek kişisel verileri çalma girişiminde bulunuyor. Sahte yazılım, kullanıcının cep telefonu numarasını da istiyor.

Trend Micro uzmanları, ulaştıkları birkaç sahte yazılım barındıran internet sitelerinin Romanya ve Letonya’da konumlandığını bildirdi. Ayrıca bu sitelerin Rusya’da kullanılan .ru uzantılı adreslerde de faaliyet gösterdikleri ortaya çıktı. Daha önce de bu konumlarda Instagram ve Angry Birds gibi popüler mobil uygulamaların sahte sürümleri saldırı aracı olarak kullanılmıştı. Trend Micro, kullanıcıların güvenlik geliştirmeleri nedeniyle Windows 8’e geçmelerini önerirken, özellikle bedava ya da aşırı indirimli bağlantılara şüpheyle yaklaşılması gerektiğini hatırlattı.
ETİKETLER : Trend Micro Windows 8

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics