Güvenlik 01 ŞUBAT 2018 / 11:44

Y Kuşağı, Kimlik Doğrulama Sisteminde Değişim Yaratacak!

IBM, 6 Şubat Dünya Güvenli İnternet Günü kapsamında “Kimliğin Geleceği” araştırmasının sonuçlarını açıklıyor!

IBM Güvenlik, dijital kimlik ve kimlik doğrulamasıyla ilgili müşterilerin bakış açılarını inceleyen küresel araştırmasını yayınladı. Araştırma, kullanıcıların uygulamalara ve cihazlara giriş yaparken artık konfor yerine güvenliğe öncelik verdiği ortaya çıkardı.

Günümüzde işgücünün en büyük kısmını y kuşağının oluşturmasıyla birlikte, bu eğilimler işverenlerin ve teknoloji şirketlerinin yakın gelecekte uygulamalara ve cihazlara nasıl erişim sağladığını etkileyebiliyor. Araştırmaya katılanlar, dijital kimliklerine yönelik tehditlerin artmasıyla birlikte parmak izi okuyucular, yüz tarama ve ses tanıma sistemleri gibi biyometrik teknolojilerin avantajlarından bahsediyor.

IBM Güvenlik: Kimliğin Geleceği Araştırması’na müşterinin bakış açısı ve kimlik doğrulamaya yönelik öngörülerin elde edilmesi için ABD, Asya Pasifik (APAC) ve Avrupa genelinde 4000'e yakın yetişkin katıldı. Araştırmadan elde edilen bazı önemli bulgular şöyle oldu:

Güvenlik konforun önüne geçiyor: İnsanlar, özellikle parayla ilgili uygulamalar söz konusu olduğunda, birçok uygulamada oturum açarken güvenliği en öncelikli konu olarak değerlendiriyor.[3]

Genel eğilim biyometrik kimlik doğrulamadan yana: Katılanların yüzde 67'si biyometrik kimlik doğrulamayı kullanırken rahat olduğunu söylüyor, yüzde 87'si ise gelecekte bu teknolojileri kullanmanın onlara konfor sunacağını ifade ediyor.

Parolaların ötesine geçen y kuşağı: Y kuşağının[4] yüzde 75'i biyometriği kullanırken rahat ediyor, yarısından azı karmaşık parolaları kullanıyor ve yüzde 41'i aynı parolayı tekrar kullanıyor.

Biyometrik kullanımında öncü Asya Pasifik Ülkeleri: Asya Pasifik ülkelerindeki katılımcılar biyometrik kimlik doğrulama konusunda en bilgili ve en rahat kesim olarak öne çıkıyor, öte yandan ABD bu kategorilerde en geride kalmış bölge olarak dikkat çekiyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics