Güvenlik 24 ARALIK 2015 / 14:06

Yılbaşı alışverişi işkence olmasın

Yılbaşı hediyeleri için online alışverişin giderek daha fazla kullanılıyor olması, kredi kartı ya da hesap bilgileri peşindeki siber suçluların iştahını kabartıyor. ESET’in Kıdemli Güvenlik Araştırmacılarından Stephen Cobb, PC’ler ve akıllı telefonlarla güvenli online yılbaşı alışverişi için 10 ipucu paylaştı.
 
1-Önce güncelleme, sonra alışveriş: İnternet tarayıcınızı, işletim sisteminizi ve güvenlik yazılımınızı güncelleyin, bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silin, temizlik yapın ve sisteminizi rahatlatın. Online parasal aktivitelere başlamadan sisteminizi ücretsiz olarak zararlı yazılımlara karşı tarayabilirsiniz. Cep telefonlarınızın da sistemlerini güncel tutun.

2-Verilerinizi, fotoğraflarınızı kaybolmadan yedekleyin: Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucu çökmesi ya da verilerinizin kötü amaçlı olarak şifrelenmesi gibi tehlikelere karşı bilgilerinizi ve dijital fotoğraflarınızı düzenli olarak yedekleyin. 

3-Bildik yerden alışveriş yapın: Doyurucu bilgi sağlayan, teslimatta sorun yaşatmayan ve kendini kanıtlamış internet sitelerinden alışveriş yapın.

4-İnanılmaz tekliflere inanmayın: Eğer teklif gerçek olamayacak kadar güzelse, büyük ihtimalle gerçek değildir. Örneğin revaçta olan 2 bin liralık bir telefon 200 liraya satılıyorsa, bu tekliften uzak durmanızda fayda var.

5-Güvenli parasal transferler yapın: Online sipariş verirken, internet sayfasının SSL kullandığına emin olun. Bunu tarayıcınızda küçük bir kilit sembolü olarak göremiyorsanız, URL‘i kontrol edin. İnternet sitesi önünde ‘http‘ yerine ‘https‘ ya da ‘shttp‘ görmeniz gerek. 

6-Halka açık Wi-Fi noktalarında alışveriş yapmayın: Eğer alışveriş yapacaksanız Wi-Fi bağlantısının güvenli olduğundan emin olun. Bağlantı ikonundaki kilit sembolünü arayın. Halka açık ücretsiz bağlantılar üzerinden kredi kartı bilgileriniz çok kolay görüntülenir.  

7-Çok fazla soru soranlara dikkat edin: Bazı zararlı yazılımlar çevrimiçi dolduracağınız formlara otomatik olarak satır ekleyebilir. Bir site size annenizin kızlık soyadı gibi sorular soruyorsa, alışverişi hemen bırakın.

8-Koruma yazılımı kullanın: Dijital dünyaya her gün 300 bin zararlı yazılım dahil oluyor. Lisanslı ve proaktif internet güvenliği yazılımları, PC‘lerinizi, tabletlerinizi ve telefonlarınızı bu zararlı yazılımlardan korur.  

9-‘Telefonuma bir şey olmaz‘ demeyin: Mobil telefonlara yönelik siber saldırılarda 2014 ve 2015’te adeta patlama yaşandı. ESET araştırmalarına göre, global ölçekte her üç akıllı telefondan biri güvenlik ihlaline uğradı. Ayrıca telefonlar çok fazla unutuluyor, kayboluyor ya da çalınıyor. Mobil güvenlik yazılımlarıyla telefonunuzu siber saldırılara karşı koruyabilir, kaybolması durumunda kilitleyebilir, hatta kötü ellere geçmesin diye verilerinizi uzaktan silebilirsiniz.

10-Alışveriş sonrası kredi kartı ekstrelerinizi / hareketlerinizi kontrol edin: Dolandırıldıysanız ilk olarak ekstreden fark edebilirsiniz. Size yabancı gelen harcamalara dikkat edin. 
ETİKETLER : ESET

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics