Güvenlik 24 TEMMUZ 2013 / 13:48

Zararlı yazılımı ciddiye alın

Kaspersky Lab tarafından, küresel olarak yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türk şirketleri için en hayati görülen BT konularının başında, ‘gelecek güvenlik ihlallerinin önlenmesi’ ve ‘mobil cihazların şirket BT sistemleri ile bütünleştirmesi’ geliyor. Sürekli olarak ne kadar fazla sayıda zararlı yazılımın ortaya çıktığı konusunda fikir sahibi olan şirketlerin ise sayısı oldukça az.

B2B International ile Kaspersky Lab tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan 2013 Global Kurumsal IT Güvenlik Riskleri araştırmasına göre birçok şirket, her gün ortaya çıkan yeni zararlı yazılımları yeterince ciddiye almıyor. Şirketlerin yalnızca yüzde 6'sı yaşanan tehlikenin farkında.

Sonuçlara göre, dünyanın her yerinde, her gün yaklaşık 200 bin yeni zararlı yazılım ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalarda, bu rakamı tahmin etmesi istenen katılımcılardan yalnızca yüzde 6'sı doğru tahminde bulunurken, yüzde 90'ı daha düşük ve yüzde 4'ü daha yüksek bir rakam belirtti.

Türk firmaları kaygılı

Araştırmanın Türk firmalarına yönelik ortaya koyduğu verilere göre, Türk şirketlerinin çoğu, çalışanların kendi mobil cihazlarını kullanmalarını risk olarak görmüyor. Geçtiğimiz yıl böyle düşünen firmaların oranı yaklaşık yüzde 50 iken, bu yıl yarısından fazla bir orana sahip. BT personeli tarafından dikkate alınması gerektiği düşünülen en önemli BT fonksiyonları, “güvenlik ihlallerini önlemek” olarak belirtiliyor. Türk firmaların yüzde 32’si tarafından, bu ihlallerin etkilediği en önemli konu ise gelecekteki BT yatırımları olarak ortaya çıkıyor.

BT sistemlerindeki değişimi yönetmek de diğer öncelikli kaygılardan biri. Türkiye’de son bir yılda, yüzde 55 oranında sistem genelinde donanım yükseltme, yüzde 36 oranında yeni uygulama yazılımlarının sistem geneline bütünleştirme ve yüzde 36 oranında mobil cihazların sisteme bütünleştirilmesi öne çıkan konular olarak göze çarpıyor.

Rusya’da farkındalık dipte

Rapor sonuçlarına göre, zararlı yazılımlara dair farkındalığın en yüksek olduğu bölge, şirketlerin yüzde 24'ünün doğru tahminde bulunduğu Orta Doğu. Farkındalığın en düşük olduğu bölge ise yüzde 4 tahmin ile Rusya olarak görünüyor. Kuzey ve Güney Amerika, Batı Avrupa ve Asya Pasifik de dahil olmak üzere diğer bölgelerde doğru tahminde bulunan şirketlerin oranı ise yüzde 5 ile yüzde 7 arasında değişiyor.

Şirketlerin yüzde 66'sı son 12 ayda en az bir kez zararlı bir yazılımın söz konusu olduğu bir saldırıya maruz kalmış. Bu saldırılara en fazla maruz kalan şirketler, Güney Amerika (yüzde 72), Rusya (yüzde 71), Kuzey Amerika (yüzde 70), Asya Pasifik (yüzde 68) ve Batı Avrupa (yüzde 63), yani zararlı programlar konusunda bilgi seviyesinin göreceli olarak daha düşük olduğu bölgelerde.
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics