Güvenlik 10 OCAK 2013 / 11:59

Zararlı yazılımlar patlama noktasında

Android zararlı yazılımlarında büyük bir artışın görüldüğü ikinci yıl 2012 oldu. Genel anlamda 2012’de, Android için bilinen zararlı yazılım örneklerinin sayısı sekiz kattan fazla bir artış gösterdi. Bugün, Android zararlı yazılımlarının ortalama aylık keşif miktarı 800'e ulaştı. Kaspersky Lab, aylık olarak ortalama 6 bin 300 yeni zararlı yazılım örneği ile karşılaştı.

Fonksiyonları itibariyle, Android zararlı yazılımların büyük bölümünün üç ana kategoriye ayrıldığı görülüyor. Buna göre ‘SMS Truva Atları', özel hatlara SMS gönderimleri ve kurbanların mobil hesaplarından para çalmayı kolay hale getiriyor. ‘Arka Kapı Uygulamaları’, diğer zararlı yazılımların kurulumuna ve kişisel bilgilerin çalınmasına imkan veren izinsiz girişleri mümkün kılıyor. ‘Casus Yazılımlar’ ise, adres defterindeki bilgiler ve şifrelerin, hatta bazı durumlarda fotoğrafların bile çalınmasına imkan veriyor. Bu tabloya göre, 2012' nin ilk yarısında, Arka Kapı Uygulamaları,  SMS Truva Atları ve Casus Yazılımlar, yeni keşfedilen Android zararlı yazılımlarının yüzde 51'lik bir kısmını oluşturdu.  Kaspersky Mobile Security ya da Kaspersky Tablet Security yazılımlarınca bloke edilen Android zararlı yazılımların ilk 10 listesinde,  SMS Truva Atları'ı en yaygın zararlı yazılımlar olurken, istenmeyen reklamlar gösteren yazılımlar da ikinci sırayı alıyor. Araştırma sonuçlarına göre ayrıca, daha az yaygın ancak tartışmasız biçimde en tehlikeli olanların ise masaüstündeki yazılımlar ile birlikte hareket eden Mobil Bankacılık Truva Atları olduğu belirtiliyor.

Android platformu, güvenilmeyen kaynaklarda uygulamaların yüklenmesini mümkün kılıyor. Resmi Google Play mağazasından zararlı yazılım dağıtmak, Google'ın sibersuç aktivitesini azaltmak adına gösterdiği tüm çabalara rağmen, 2011'de başlayan ve 2012'de devam eden bir trend.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics