Güvenlik 27 MAYIS 2014 / 14:44

Zeus bankacıları tehdit ediyor

Zeus botnet kötücül yazılımı tüm dünyada başta online bankacılık olmak üzere bir çok finansal alanı tehdit ediyor. Zeus tracker güvenlik ekibinin raporuna göre genellikle bilinen kurumlardan gelen fatura, kredi kartı hesap özeti ve uçak rezervasyonu e-posta içeriği ile yayılan bu zararlı içeriğin piyasadaki antivirüs tarayıcıları tarafından yakalama oranı sadece yüzde 39.48Zeus Truva atı online bankacılığı tehdit ediyor.
E-posta ekinde zip içerisinde fatura, hesap özeti gibi gözüken aslında program olan bu yazılım bilgisayara kurulduğunda kullanıcının tüm klavye hareketlerini kaydederek tüm parolalarını çalmaktadır.
Türkiye dünyada en çok Zeus kötücül yazılımı barındıran ülkeler listesinde 3. Sırada yer alıyor.

Vizyon ARGE iştiraki SurGATE Labs ’ın CTO’su İsmail Yenigül konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı.
“E-posta yolu ile yayılan kötücül yazılımlarda son üç ayda ciddi artış gözlemlenmektedir. Özellikle satın alma talebi, ödeme talebi gibi dikkat çekici başlıklar altında gönderilen bu e-postalar ciddi tehlike saçmaktadır. Bu e-postaları teknik bilgisi olmayan finans ekibinden birinin açması şirketin tüm bilgilerinin çalınmasına sebep olabilir. SurGATE antispam çözümümüzdeki veri kaçağını önleme(DLP) özelliği sayesinde kendisini PDF gibi gösteren gerçekte ise zararlı yazılım olan e-posta eklerini tespit edip engelleyebilmekteyiz. Ayrıca önümüzdeki günlerde bu saldırılar akıllı telefonları da tehdit etmeye başlayacaktır. Mobil cihazlara web üzerinden gelen tehditleri engellemek için de Ar-GE faaliyetleri yürütmekteyiz. Önümüzdeki günlerde Secure web Gateway(Güvenli web ağ geçidi) kategorisinde de ürün çıkaracağız.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN