Güvenlik 27 MAYIS 2014 / 13:54

Zeus, çevrimiçi bankacılığa karşı

Zeus botnet yazılımı; küresel bazda başta çevrimiçi bankacılık olmak üzere birçok finansal alanı tehdit ediyor. Zeus tracker güvenlik ekibinin raporuna göre, genellikle bilinen kurumlardan gelen fatura, kredi kartı hesap özeti ve uçak rezervasyonu e-posta içeriği ile yayılan bu zararlı içeriğin piyasadaki antivirüs tarayıcıları tarafından yakalama oranı yüzde 39.48 seviyesinde kalıyor.

E-posta ekinde zip içerisinde fatura, hesap özeti gibi gözüken aslında program olan bu yazılım bilgisayara kurulduğunda kullanıcının tüm klavye hareketlerini kaydederek tüm parolalarını çalıyor. Türkiye dünyada en çok Zeus yazılımı barındıran ülkeler listesinde de 3’üncü sırada yer alıyor. Vizyon ARGE iştiraki SurGATE Labs ’ın CTO’su İsmail Yenigül konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı.

“E-posta yolu ile yayılan kötücül yazılımlarda son üç ayda ciddi artış var. Özellikle satın alma talebi, ödeme talebi gibi dikkat çekici başlıklar altında gönderilen bu e-postalar ciddi tehlike saçıyor. Bu e-postaları teknik bilgisi olmayan finans ekibinden birinin açması, şirketin tüm bilgilerinin çalınmasına sebep olabilir.”

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics