Dosya Hibrit Bulut ve SaaS Çözümleri Verimi Artırıyor 05 AĞUSTOS 2017 / 19:18

SORUNSUZ, BÜTÜNSEL VE VERİMLİ İŞLEYİŞ ESAS “

Müşterilerimizin AWS hizmetlerini kurulu sistemlerinin doğal bir parçası olarak kolaylıkla kullanabilmeleri bizim için bir öncelik” diyerek sözlerine başlayan Amazon Web Services Kurumsal Müşteriler Yöneticisi Mert Doğu, bu amaçla AWS’nin en geniş ve kapsamlı hibrit mimariye sahip altyapıyı kurguladığına işaret etti. Müşteriler de networking, güvenlik ve erişim kontrolü, iş yükü otomasyonu ve AWS ortamlarının kontrolü de dahil olmak üzere pek çok işlemi, mevcut sistemleri üzerindeki yönetim araçları ile gerçekleştirebiliyor. Her ne kadar zamanı geldiğinde şirketlerin çok büyük bir kısmının BT iş yüklerinin hemen hepsini bulut üzerinden gerçekleştirmeleri beklense de, Mert Doğu, bugün itibari ile önceliklerini; müşterilerinin AWS’yi mevcut kurulu sistemlerinin bir uzantısı şeklinde, kolaylıkla ve sorunsuz biçimde işletebilmelerini sağlamak olarak gösterdi ve ekledi: “Çoğu müşterimiz bu yapıya hibrit yapı adını vermekte.”
 
Geniş mimari
11 yıl önce AWS’nin kuruluşundan bu yana, kurumların AWS’yi hibrit mimarilerinin bulut tarafında kullanabilmeleri için müşterileri ile beraber çalıştıklarını ifade eden Mert Doğu’ya göre, tamamıyla AWS’ye geçiş yapmamış olan kurumların AWS’yi hibrit bir mimari çerçevesinde kullandığı söylenebilir. Bu hibrit kurgu içinde rollerini; müşterilerle ortak çalışarak, AWS’nin mevcut altyapı yatırımlarına entegrasyonunu ve kolaylıkla kullanılabilmesini sağlamak olarak tanımladıklarını belirten Mert Doğu, “Müşterilerimizin networking, güvenlik ve erişim kontrolü, iş yükü migrasyonun otomasyonu ve AWS ortamlarının kontrolü dahil olmak üzere pek çok işlemi mevcut kurulu sistemleri üzerindeki yönetim araçları ile gerçekleştirebilmeleri için en geniş ve kapsamlı hibrit mimariye sahip altyapıyı kurguladık” bilgisini verdi.  
 
İşbirlikleri faydayı da artırıyor
Ayrıca, VMware, Intel, Microsoft, SAP gibi şirketlerle de stratejik ortaklıklar geliştirerek, müşterilerinin kurumsal veri merkezi uygulamalarını AWS üzerinden çalıştırmasına imkan sağladıklarına değinen Mert Doğu, şöyle devam etti:
“Sanallaştırma alanına yapılan yatırımların AWS’nin sunduğu avantajlarla beraber en etkin kullanımı için özellikle VMware ile AWS üzerinden işletilebilecek VMware Cloud konusunda çalışıyoruz. Bu çözüm, mevcut altyapı yatırımlarını kullanarak buluta kolayca geçiş yapmaya olanak vermesi adına önemli bir adım.”

Sınır tanımayan veri merkezi
Mert Doğu, hibrit bulutun avantajlarıyla ilgili olarak bazı somut örnekleri şöyle paylaştı: 
“Johnson & Johnson (J&J), AWS’yi bulut tarafında kullanarak tamamen hibrit bir yaklaşımı benimsemiş ve AWS hizmetlerini kurulu altyapıya tam anlamıyla entegre etmiş bulunuyor. Hibrit mimari stratejisi sayesinde J&J sunucu sayısını ve küresel veri merkezi büyüklüğünü düşürürken, BT’yi standardize mimari ve veri merkezleri ile otomatize etti, şeffaf fiyatlama ve sanallaştırılmış uygulamalara kavuştu. Bu hibrit mimariye “sınır tanımayan veri merkezi” adını veriyorlar. Bugün J&J, AWS’nin bulut yapısı üzerinde 120 adet uygulama çalıştırmakta ve önümüzdeki yıl bu sayıyı üçe katlamayı amaçlıyor.
Küresel bir medya ve teknoloji şirketi Comcast’te, hibrit yapıda kendi veri merkezleri ve AWS kullanılıyor ve AWS yeni nesil TV hizmeti X1’in de merkezinde yer alıyor. X1 platformuna olan talep kurumun tesislerinde kurulu veri merkezlerinin kapasitesini aştığı, Comcast de esnek operasyonları mümkün kılmak istediği için bulut sisteminden faydalanmaya karar verdi. AWS’den faydalanarak Comcast, Amazon VPC ve Direct Connect ile hızla kapasitesini arttırabiliyor ve interaktif eğlence servisleri talebini karşılayabiliyor.  
Üçüncü örnek Pacific Hayat Sigortaları (Pacific Life Insurance) sigorta fiyatlarını belirlemek ve yeni ürünleri hizmete almak amacıyla, California ve Nebraska’daki veri merkezlerine ilave olarak AWS’yi de hibrit BT stratejisinin bir parçası olarak kullanıyor. Kurum kapasitesini hızla ve daha düşük maliyetle arttırırken, BT’ye yaptığı sabit yatırımları da, kendi veri merkezlerine donanım kapasitesi eklemeye kıyasla, daha düşük seviyelerde tutuyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics