Dosya Hibrit Bulut ve SaaS Çözümleri Verimi Artırıyor 05 AĞUSTOS 2017 / 19:25

YETKİNLİĞİN ÖNEMİ DAHA DA ARTACAK

BT sektöründe ortaya çıkan bütünleşik altyapılar, donanım entegrasyonunun beraberinde getirdiği yükü minimize ederken, bir taraftan da kullanıcıların yazılım alanındaki yenilikleri deneyimlemelerine imkan veriyor. Bütünleşik altyapılar kullanıcıların sadelik, hız ve düşük maliyetler gibi ihtiyaçları ile ortaya çıktı ve ilerleyen yıllarda seçeneklerini artırmak isteyen çok daha fazla işletme, kendilerini tek tedarikçiyle sınırlandırmayacak hibrit bulut arayışlarına girecek. Bu beklentisini dile getiren NetApp Ankara Bölge Müdürü Burak Koç, hibrit mimarinin, güvenlik ve yasal zorunluluklar ile ilgili kuşkuları ortadan kaldırabilecek kapasiteye sahip olduğuna işaret etti. Örneğin, şirketiniz bir SaaS uygulaması kullanmak istiyor ama güvenlik endişesi yaşıyor. Bu durumda SaaS hizmet sağlayıcınız, kendi güvenlik duvarının içinde, yalnızca şirketinize özel bir özel bulut ortamı oluşturuyor. Ek güvenlik için de size bir VPN sağlıyor. Yani sadece genel veya özel buluta odaklanmak yerine, şirketinize ve iş hedeflerinize en uygun hibrit bulut uygulamasını seçerek bu tercihlere uygun, daha odaklı yüksek güvenlik önlemleri alabilir, verileriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. “Altyapı sorumluluğunu üstlenen küresel çaptaki hizmet sağlayıcıların sunduğu hibrit bulut sistemlerinde şirketler, fiziksel altyapılarını, güvenlik denetimlerini ve güvenlik uzmanlıklarını artırıp güçlendirerek güvenlikte bir adım daha ileri gidebilirler” yorumunu yapan Burak Koç’a göre, hibrit bulut, aynı zamanda sunduğu üstün esneklikle ölçeklenebilirliğe dair endişeleri de ortadan kaldırıyor.
Hem genel hem de özel bulutun avantajlarından aynı anda yararlanmak isteyen şirketler, esnek hibrit bulut modeline geçiş yapıyor. Çünkü özel ve genel buluttan oluşan, bazı sunucu kabiliyetlerinin de şirket içi sistemlerde tutulduğu bir hibrit yaklaşımı, işletmelerin maliyet tasarrufu ve yüksek ölçeklenebilirlik taleplerine yanıt verebiliyor. Ama hibrit bulut ve SaaS konusunda en önemli unsurların başında danışmanlık hizmeti verecek, çözüm üretecek ve servis sağlayacak iş ortağının uzmanlığı ve yetkinlikleri geliyor. Burak Koç, yetkinliğin önemini şu sözlerle anlattı: 
 
Doğru iş ortağını bulmak hiç kolay değil
“Türkiye’deki kurumların danışmanlık alma konusunda bilinçlenmeleri ve ilgilerinin artırması devam ediyor. Kurumların bulut sistemleri ile ilgili projelerini hayata geçirmeden önce, kendi mevcut altyapılarını ve ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmeleri önemli. Bu nedenle BT altyapıları konusunda danışmanlık desteği şirketler için hayati öneme sahip. Kurumlar doğru danışmanlık desteği ile BT altyapılarını maliyet avantajı ve esneklik açısından iyileştirebilir ve geliştirebilir. NetApp olarak Data Fabric vizyonumuz ile hızlı ve güvenilir hibrit sistemleri inşa etmek için en doğru mimarileri kullanıyoruz. Yazılım bulutta olduğu ve internet üzerinden yazılıma erişebildiği için kullanıcılar mobil cihazlarından veriye ve uygulamalara her an her yerde erişebiliyor. Bu ve bunun gibi birçok nedenden ötürü SaaS yapısı önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kullanılacak. Türkiye’deki gelişmeler, kurumların yaklaşımı konusunda oldukça olumlu sinyaller veriyor. Örneğin, veri ayıklama hizmeti vermeyen SaaS tedarikçileri zor durumda kalırken, tek bir bulut üzerinde çalışan PaaS katmanları da daha az rağbet görecek. Hem yerinde hem farklı bulut ortamlarında çalıştırılabilen yazılım teknolojileri, BT modelleri konusunda stratejik ilerlemeye düşünen işletmeler için yeni fırsatlar doğuracak. Yazılım Tanımlı Depolama’nın (SDS) sanallaştırma ve bulut mimarisinin evrim sürecindeki bir sonraki adım olacağını, flaş teknolojisinin çok büyük öneme sahip olacağını ve politika bazlı yazılımın geleneksel altyapı bileşenlerinin önüne geçeceğini düşünüyoruz. Şirketlerin de karşılaşacağı en büyük zorluklardan bir tanesi ise hibrit bulut yolculuklarında onlara eşlik edecek, yardımcı olacak doğru iş ortaklarını bulmak olacak.”
 
Geleceğin teknolojisi yakınımızda
Günümüzde kiralanabilir bir yazılım işlevi gören SaaS bu anlamda şirketlere avantajlı bir alternatif sunuyor. Artık şirketler internet aracılığıyla paylaşımlı altyapılara bağlanıp, buradan ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetlere erişebiliyorlar. “SaaS ile ihtiyacınız kadarını ödüyor, maliyetlerinizi büyük ölçüde aşağı çekebiliyorsunuz” örneğini veren Burak Koç, SaaS odaklı avantajları şöyle sıraladı:
“Yeni uygulamalarınızı barındıracak herhangi bir donanım satın almanıza gerek kalmıyor. Yazılımı yüklemek için dâhili kaynakları kullanmak yerine, hizmet sağlayıcı size API temin ediyor ve yazılımın çalışması için gereken iş yükünü üstleniyor. SaaS hem yönetim hem de kaydolma maliyetlerinin öngörülebilmesine yardımcı oluyor. Zaman içinde bir ölçekleme yapmanız gerekse bile, maliyetleriniz hakkında önceden fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu da bütçelendirmenin daha doğru yapılmasını sağlıyor. SaaS modelinde yazılım uygulaması hâlihazırda yüklü ve yapılandırılmış oluyor. Kullanıcılar bulut için sunucu sağlayabiliyor ve çok kısa sürede uygulamayı kullanım için hazır hale getirebiliyorlar. Bu da daha kısa sürede SaaS'ın faydalarını görmenizi, bekleme sürelerini azaltmanızı ve prototip oluşturma sürecinin daha kısa sürmesini sağlıyor. Tüm bu özellikler, hibrit bulut ile entegre halde çalışan SaaS çözümlerinin şirketlerin hem finansal hem operasyonel performanslarındaki verimi artırıp, geleceğin teknolojisini yakalamalarını sağlayacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics