Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 19 OCAK 2015 / 07:10

Bulut dönüşüyor

Hibrit bulut, masrafların azaltılması ve sistemin taşınması gibi önemli iki endişeyi ortadan kaldırıyor. Ayrıca uyum performans, geliştirilebilirilk, paylaştırılabilirlik ve güvenlik açısından bulut bilişim günümüzdeki haliyle kurumları yeterli derecede tatmin edecek altyapıyı beraberinde getiriyor. 2006 yılında bulut bilişimin adı “on-demand” idi. Sonra SaaS, PaaS gibi isimler de verildi. Bulut bilişim sadece Türkiye için değil tüm dünya için yeni bir sistemdi.

Son 3 yıldır Microsoft, Oracle, SAP, HP, IBM gibi kurumların var olan geleneksel iş modelleri dışında, bulut bilişim modeli ile pazarlama yapmasının, birçok kurumun bulut bilişimin faydalarını öğrenmeye başlamasına yardımcı olduğundan bulut bilişim dünyada ki yaygınlaşması kadar olmasa da Türkiye’de de önemli ölçüde ilgi gördü.

SaaS’ı gelişmekte olan ülkelerdeki girişimlerin dünya ile rekabet edebileceği bir platform olarak niteleyebiliriz. Bir girişimcinin internete eriştiği sürece her an ulaşabileceği, ne kadar çalıştıysa o kadar ödeme yapacağı, ölü bir yatırımının olmadığı her ödemenin karşılığının işletilebileceği bir sistemden bahsediyoruz. Girişimciler için en önemli olan konulardan biri finans sorunudur ki bu sorunu yüksek bir oranda azaltmayı sağlayan SaaS sisteminin faydası tartışılamaz bir gerçektir.

daha.net Genel Müdürü Emin Gür
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics