Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 19 OCAK 2015 / 07:10

Dünya çapında başarılı projeler SaaS ile ortaya çıkacak

İster genel, ister özel, ister hibrit bulut olsun, bulut sistemlerine yönelik dünya çapındaki en büyük endişelerden biri güvenlik. Verinin şirket dışındaki bulut ortamlarında güvenli bir şekilde depolanması konusunda hala bir çekimserlik var. Ortak kaygılar ağırlıklı olarak verinin buluta taşınması, bulut üzerindeyken verinin korunması, felaket kurtarma uygulamalarının çökmesi durumunda bulut uygulamalarının ulaşılabilirliği ve mevzuata uygunluk konularında karşımıza çıkıyor. Fakat her şeyden önce kritik güvenlik gereksinimleri olan ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı ve Federal Acil Durum Yönetim Kurumu gibi kuruluşların uzun süredir genel bulut sistemlerini kullandığını düşünürsek, aşırıya kaçan güvenlik endişelerinin aslında zaman zaman mite dönüşebildiğini daha kolay kabul edeceğimize inanıyorum.

Örneğin şirketiniz bir SaaS uygulaması kullanmak istiyor ama güvenlik endişesi yaşıyor. Bu durumda SaaS hizmet sağlayıcınız, kendi güvenlik duvarının içinde, yalnızca şirketinize özel bir özel bulut ortamı oluşturuyor. Ek güvenlik için de size bir VPN sağlıyor. Bir başka örnek olarak da, şirketinizin farklı dikey pazarlar için tasarlanan hizmetler sunduğunu farz edelim. Bu durumda müşterileriniz ile etkileşime geçebilmek için genel bulutu kullanabilir ama verilerinizi özel bulutta güvenlik altında tutabilirsiniz. Bu örneklerden de görüldüğü gibi yalnızca genel veya özel buluta odaklanmak yerine şirketinize, iş hedeflerinize en uygun hibrit bulut uygulamasını seçerek bu tercihlere uygun, daha odaklı yüksek güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Böylece verileriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz.

2015’te yüzde 50 büyüme görülecek

Türkiye'de ve dünyada hibrit bulut henüz emekleme aşamasında. Önümüzdeki birkaç yıl içinde olgunlaşmasını beklediğimiz hibrit bulut, Technology Business Research'ün araştırmasına göre 2015'te yüzde 50 büyüme gösterecek. Özel bulut yüzde 35'lerde kalırken, genel bulut da yüzde 25 seviyesinde seyredecek. Bu tahminlerden de rahatlıkla görülebileceği üzere hibrit bulut, özel ve genel buluta oranla dünya çapında daha fazla yükseliş gösterecek.

Türkiye’deki girişimcilerin sadece ülkemizde değil, dünya çapında da başarılı olacak SaaS projeleri geliştirebileceklerine yürekten inanıyorum. Zaten ülkemizin BT geçmişine şöyle bir bakacak olursak, başarılı firmaların ağırlıklı olarak yazılım alanında faaliyet gösterdiklerini görürüz. Şimdi girişimcilerin ve mevcut firmaların bunu bir adım daha ileri götürmeleri ve aynı kalite standartlarında SaaS çözümleri oluşturmaları gerekiyor. Tabii bunu yaparken de bu çözümün önemli bir parçası olan bulut teknolojisi için de kendilerine doğru ve yerel iş ortakları bulmaları gerekiyor. Özellikle Türkiye’de telekom altyapıları dünya standartlarına yaklaştıkça, ülke sınırları da ortadan kalkıyor; yerel firmalar ve çözümler için küresel fırsatlar doğuyor.

NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics