Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 19 OCAK 2015 / 07:12

Her iki model de EMEA’da öne çıkıyor

EMEA olarak adlandırılan ve içerisine bizim de dahil edildiğimiz bölgede bu alanda iki model öne çıkmaktadır. Bunlar söz konusu teknolojilerin kullanım alışkanlıklarının daha oturmuş olduğu gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerdir. Türkiye’nin yüksek büyüme ve potansiyelinin, özellikle sanallaştırma teknolojileri konusunda çalışmalar yapan firmaların iştahını kabarttığını söyleyebiliriz. Hibrit bulut teknolojisinin daha iyi anlaşılması ve hızla gelişen BT ihtiyaçlarına hızlı uyum sağlama gereksinimleri sebebiyle ülkemizde de bu teknolojiyi tercih eden firmaların artması kaçınılmaz gözükmektedir. Veri merkezimizde konumlandırılan güncel projelerde bu trendi her geçen gün artan bir şekilde gözlemlemekteyiz.

SaaS yazılımın yükselen yıldızı olacak

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiği günümüzde, yazılımların da klasik yöntemlerden uzaklaşmaya başlaması ile birlikte klasik “altyapı yatırımını yap, üzerine yazılım satın al, kur, çalıştır, güncel tutmaya çalış, bakımlarını sağla” iş modeli yerine en basit anlamıyla bir internet tarayıcı üzerinden bu yazılımlara erişerek kullanma imkânı sağlayan ve yalınlık getiren SaaS modeli de kullanımının giderek arttığını gördüğümüz bir servistir. Gerek ilk yatırım maliyetinin olmaması gerekse yazılım işletim ve güncelleme maliyetlerinin asgari hale gelmesi bu modeli kurumlar için faydalı bir hale getirmektedir. Özellikle kurumların ana odağında olan ve en önemli argümanlar başında gelen maliyet konusunda önemli avantajlar sunan SaaS’a, güvenlik eğilimlerinin aşırı seviyelerde olduğu firmalar ve kurumlar tarafından temkinli yaklaşılsa da, bu anlayış yavaş yavaş kırılmakta ve her geçen gün SaaS’ı tercih eden kurum sayısı artmaktadır.

Yeni internet erişim teknolojileri ile erişim hızlarının artması ve kullanım alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte, geleneksel yazılım endüstrisi içinde SaaS modelinin bir yükselen yıldız olması kaçınılmaz gözükmektedir. Bu bağlamda mevcut SaaS sağlayıcılarının veri merkezlerimiz içerisinde giderek artan bir kapasite ile hizmet vermesi ve sektördeki yeni sağlayıcıların da veri merkezlerimize giriş yaparak müşterilerine hizmet sunar hale gelmesi bunu doğrulayan bir husus olarak göze çarpmaktadır.

Sadecehosting / TelecityGroup Satış ve Pazarlama Direktörü Aydın Işık
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics