Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 19 OCAK 2015 / 07:10

KOBİ’ler hibriti yaygınlaştıracak

Organizasyonlar için önemli olan kendi özel bulut yapılarının kurulması ve gerektiğinde aynı yönetim çözümleri ile şirket standartlarına uygun olarak bazı servislerini hibrit buluta taşıyabilmesi ve böylece minimum maliyet ve maksimum üretkenlik elde etmesidir. Bulut, BT’ye hız kazandırmalı, böylece BT organizasyonları da işletmelerin kendilerine yararlı sonuçlar almasını hızlandırmalarına yardımcı olmalıdır. Hibrit bulut hem dünyada hem de Türkiye’ de hızla kendine kullanım alanı buluyor. Türkiye’de KOBİ’lerin sayısına ve gelişimine baktığımızda kısa sürede hibrit bulutun daha da hızlı yaygınlaşmaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Hibrit Bulut BT'nin iş yükünü hafifletirken son kullanıcıya da esneklik, özgürlük sunuyor. Ancak bu özgürlük ve esneklik, güvenlik zafiyeti oluşturmamalı. Bilindiği gibi kurumsal firmalar uzun yıllardır altyapılarının güvenliğini sağlamak için birçok güvenlik çözümü kullanıyorlar. Ancak bu çözümler genel itibariyle geleneksel diye nitelendirebileceğimiz fiziksel ortamın güvenliğini sağlayan çözümler. Dolayısıyla doğru güvenlik çözümlerin seçimi çok önemli.

SaaS dış kaynak kullanım hizmeti olarak öne çıkıyor

Başlı başına bir BT dış kaynak hizmeti olan SaaS uygulamalarının en cazip tarafı maliyet avantajı. SaaS müşterileri genellikle yazılımlar için kullanıcı başına sabit bir aylık ücret öderler. Büyük bir yatırım yapılmasına gerek kalmaz. Öncelikle yazılım lisansları, yazılım geliştirme, uygulama ve bakım maliyetleri otomatikman düşüyor. İşletmenize özel herhangi bir geliştirim yapıldıysa bile bu sistemi kullanan tüm diğer işletmelerin de kullanımına açılan bir fonksiyon haline geliyor. Tabi bu aynı zamanda bulut üzerindeki yazılımların fonksiyonlarının ve güvenliğinin sürekli geliştiğinin de garantisi oluyor.

Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde de bulut dendiğinde akla SaaS gelmesini bekliyoruz. Dünyada bulut bilişim dönüşümü Türkiye’ye göre çok daha hızlı gerçekleşiyor. Bulut bilişimde temel olarak sunulan hizmetlere baktığımızda, Türkiye henüz temel IaaS hizmetleri noktasında. Servis sağlayıcılar PaaS ve SaaS konusunda gerekli yatırımları yapmaya ve bu farkındalığı oluşturmaya başladılar. Ancak dünyadaki trendlerle karşılaştırdığımızda, tüm BT hizmetlerinin servis olarak verilmesi noktasında bizden daha ilerideler. Avrupa Birliği maliyetleri düşürmek ve kullanımı yaygınlaştırmak için güvenlik konusundaki endişeleri gidermek amacıyla farklı komisyonlar oluşturdu. Veri güvenliği ve hizmet sürekliliği konusunda ciddi yaptırımlar mevcut. Bu da kurumların bulut bilişim konusundaki tereddütlerini gidermede pozitif bir etki yaratarak dönüşümü hızlandıran bir etken.

VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN