Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 30 OCAK 2016 / 08:44

KURUMLAR İÇİN ESNEK KAPASİTE

Şirketler bulut bilişimin getirdiği çeviklik, esneklik ve maliyet tasarrufu gibi avantajlar için buluta geçiyorlar. Şimdiye kadarki yeniliklere rağmen, bulut halen daha işin başında diyebiliriz. “2016 yılında ve sonrasında bulut bilişim, hayatımızın her alanında yer alacak heyecan verici yeniliklere güç verecek” yorumunu yapan Amazon Web Services Kurumsal Segment Lideri Mert Doğu, kurumsal değişimi şöyle tanımladı:
“Artık her ölçekte şirketler, uygulamalarını bulut altyapısı üzerinde konuşlandırmakta. Yeni şirketler işlerini sıfırdan bulut üzerine kuruyorlar, var olan şirketler yeni uygulamalarını bulut üzerinde çalışacak şekilde oluşturuyorlar ve kurumsal şirketler, var olan uygulamalarını buluta geçirmek için hızlı bir şekilde hareket ediyorlar. Servisler “kullandıkça öde” modeli ile çalışır. Kurumlara çoğaltıp azaltabilecekleri gerçek elastik kapasite, kurumların çabuk hareket edebilmelerini ve sunucuları dakikalar içerisinde provizyon edebilmelerini, kendi teknoloji altyapılarını idare etmek yerine, kendi işlerinde farklılık yaratacak alanlara odaklanmalarını sağlar.”
 
Zengin mimari özellikler
Uzun vadede firmaların çoğunluğunun nerdeyse tüm bilişim altyapılarını genel bulutta tutacağını öngörmekle beraber, Mert Doğu AWS’in kuruluşundan beri önceliğin AWS bulutun müşterilerin kendi altyapılarının doğal bir uzantısı gibi çalışması olduğunu, bu tür bir BT mimarisinin bugün ‘hibrit bulut mimarisi’ olarak bilindiğini söyledi. Doğu, bu tanımı şu sözlerle açıkladı:
“AWS on yıl önce kurulduğundan beri, kurumsal müşterilerimizle genel bulut ihtiyaçlarını AWS bulut üzerinde sağlamaları için çalışıyoruz. Henüz tam olarak genel buluta geçmemiş her şirket, genel bulutu hibrit bir mimaride kullanıyor. Bu yapıda rolümüzü müşterilerimiz için ve müşterilerimiz ile beraber çalışarak, var olan BT altyapıları ile AWS bulut arasında entegrasyonlar geliştirerek AWS Bulut’u altyapılarının doğal bir uzantısı haline getirmek olarak görüyoruz. Müşterilerimizin özel BT altyapıları ile AWS arasında haberleşme ağlarının, güvenlik ve erişim kontrollerinin bütünleştirilmesinden, iş yüklerinin otomatik taşınması ve özel BT altyapılarında bulunan altyapı yönetim uygulamaları ile AWS altyapılarını kontrol edebilmelerine kadar zengin hibrit mimari özellikleri geliştirdik.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics