Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 30 OCAK 2016 / 08:50

SAAS ÇÖZÜMLERİ DAHA FAZLA İLGİ GÖRECEK

Bulut çözümleri, günden güne daha fazla ilgi görüyor. Bunun bir nedeni, insanların çok daha mobil olmaları, diğeri ise herkesin birden çok mobil cihaz taşıyor olması. Verilere her yerden erişerek, bilgilerin güncel olarak bulundurulması zorunluluk haline geldi. Synology Türkiye Ürün Müdürü Volkan Yiğit’in dikkat çektiği gibi, bulut bilişim sistemlerinin gelişmesi, depolama ihtiyaçlarını da artıyor. Bulut çözümleri, ister kurumsal ister bireysel olsun her alana yönelik esneklik ve verimlilik sağlıyor. “Genel bulut çözümünü kullandığınızda, kullanıcı bazlı bir ödeme işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Sunduğumuz NAS çözümleri ile kişisel depolama alanını genel bulutta yedeklenen uygulamalarla senkronize etme imkânı sağlıyoruz” bilgisini veren Volkan Yiğit, ekledi: “İhtiyaçlara özel sunduğumuz özel ve genel bulut çözümleri ile bütün beklentileri karşılıyoruz. Sahip olunan esnek yönetim sayesinde bulutunuzdaki bütün şifreleme, kullanıcı atama veya kota belirleme gibi seçenekleri belirleyebiliyorsunuz.”
 
Cihaz değil, çözüm bazlı teknolojiler
Hibrit bir bulut kullanımı için Synology NAS sistemi kurulması gerekiyor. Bu noktada Yiğit’e göre dikkat edilmesi gereken unsur, NAS cihazlarında yeteri kadar depolama alanının olması. Ayrıca genel buluta yedeklerin alınması için önceden belirli bir depolama alanının belirlenmesi gerek. Bir önemli nokta da verilerin şifreli olarak korunması. Her veriyi ayrı ayrı şifreleme özelliği sunduklarını, bu sayede verilerin başkalarının eline geçse bile şifreli olarak korunduğu için içeriğe erişebilmenin mümkün olmadığını vurgulayan Yiğit, günümüzde her kurumun önemli bir değişim ve dönüşüm yaşadığına işaret etti. Kullanılacak teknolojilerin verimli olması ve gelişimin önünün açılması için sektör bazlı düzenlemeler çok önemli. “Kurumların zamandan ve maliyetten tasarruf ederek, iş sürekliliklerini daha verimli konuma taşıma istekleri, düzenlemelerin hızlı şekilde hayata geçirilmesi için elzem” yorumunu yapan Yiğit’e göre, yasal düzenlemeleri yapan otoritelerin bu gelişmeleri yakından takip ederek gerekli çalışmaları yaptıklarını söylemek mümkün. SaaS çözümlerinin ilerleyen süreçte daha fazla ilgi göreceği beklentisini de dile getiren Volkan Yiğit, bu tahminini şöyle detaylandırdı:
“Bu noktada verileri herhangi bir genel buluta değil, daha yüksek koruma sunan hizmetlere emanet ediyorsunuz. Sunduğumuz DSM 6 sürümümüz, sanal olarak yönetimi mümkün kılıyor. Müşteri bazlı ayarlar oluşturup, ihtiyaçlara göre çalışma şekli belirlenebiliyor. Bu sayede, genel ve özel bulut karışımı çözüm oluşturulup, kullanıcıların bu işe ilave kaynak ayırmasına gerek kalmıyor. SaaS çözümleri ile kurumların kendi iş süreçlerine daha çok odaklanabildiklerini görebiliyoruz. Bu hizmetler ile ek bir uzmanlık ve yönetim yatırımına gerek kalmıyor. Veri kayıpları, yedekleme ve güvenlik hizmetleri, hizmeti sunan firmaların sorumluluğunda. SaaS hizmetlerinin en önemli avantajı, cihaz bazlı değil, çözüm bazlı teknolojiler olması.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics