Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 30 OCAK 2016 / 09:07

TASARRUF, HIZ VE ÜRETKENLİK KAYNAĞI

Bulut bilişim hizmetleri, artık herkesin bir şekilde hayatında olan internet teknolojileri ile her ölçekteki şirketin ilgisini, kolaylık ve maliyet avantajları sayesinde çekiyor. “Yüzyüzeyi.biz olarak, bulut bilişime ilişkin farkındalığın oldukça yüksek olduğunu görüyoruz” diyen Yüzyüzeyiz.biz Kurucu Ortağı Güçlü Özenci, önceliklerini şöyle anlattı:  
“Buluta akacak bilgi ve gizlilik seviyesine bakarak mimarinin düşünülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bulut hizmeti almak isteyen iş grubu ile kurumun güvenliğinden sorumlu ve politikaları belirleyen birimler, birlikte çalışarak ortak bir yol bulmalılar. Bulut hizmeti sunan firmalar için bu durum sürpriz olmamalı. Bulut, konusu itibarıyla daha zahmetsiz ve hızlı çözüm sunuyor olmalı. Dolayısıyla, bulutu tercih edebilmek için danışmanlık veya bulutun mimarisi için detaylı analizler yerine, hizmeti sunan teknoloji firmalarının tüm bu vakalara baştan hazırlıklı olmaları gerektiğini düşünüyorum.”
 
Paylaşım ekonomisi, kârlılığı olumlu etkiliyor
“Bize göre, SaaS hala olmayı hak ettiği noktada değil, fakat hızla büyüyor” diyen Güçlü Özenci’ye göre, hayatın her yönünde kolaylık sağlayan, ‘indir ve hemen kullanmaya başla’ ya da ‘kullandığın kadar öde’ yaklaşımı zaten “kırıcı inovasyon” olarak görülen paylaşım ekonomisi vizyonuna da yakın. İhtiyacın olduğunda ve kullandığın kadar ödemek, kâr odaklı şirketlerin maliyeti düşürebilmek, daha verimli ve üretken olabilmek güdüleriyle de uyumlu. Güçlü Özenci, SaaS odaklı beklentilerini şöyle anlattı:
SaaS her ölçekte şirket için tasarruf, hız ve üretkenlik anlamına geliyor. Yazılım kullanımı artık lisansı satın al, kur, uyarla, entegre et, işlet ve yönet yaklaşımı yerine; hemen al, kullandığın kadar öde servisine döndü. İnanıyoruz ki, güvenlikten ödün vermeden, her kullanıcıya özel anlık servislerin daha çok öne çıktığı bir gelişim ön görmek mümkün.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN