Dosya Hibrit Bulut ve SaaS 19 OCAK 2015 / 07:15

Türkiye’de hibrit bulut ivme kazanacak

Buluta geçişte en çok veri güvenliği ve servis güvenirliği sorgulanıyor. Hibrit bulut her iki endişeye de çözüm olabilir. Kurumlar uygulama ve verilerini segmente edip hassas verilerin olduğu, yüksek hizmet seviyesi gereken uygulamaları özel bulutta, yüksek yük gerektiren uygulamalarını ise genel bulutta barındırarak hibrit bulutun avantajından faydalanabilirler.

Hibrit bulutun ABD ve Avrupa'da oldukça yaygın kullanıldığını görüyoruz. Türkiye'de ise donanım yatırımları oranı hibrit bulut ölçeğinde halen yüksek. Ülkemizde veri merkezi operatörlerinin bulut hizmetlerini yaygınlaştırmak üzere büyük yatırımlar yaptığını biliyoruz. Bu alanda her gün yeni servisler ve merkezler devreye giriyor. 2015 ve 2016'da Türkiye'de hibrit bulut kullanımının çok hızlı bir ivmeyle artacağını düşünüyorum.

SaaS sunucu maliyetlerini ortadan kaldırıyor

SaaS modeli ile kurumların hizmet alımında mekân bağımlılıkları ortadan kalkar. SaaS kapsamında uygulamalarınızı mekândan bağımsız olarak her yerden kullanabilirsiniz. Söz konusu modelde kullanıcı sayısı ve kullanım süresine bağlı ödeme yapılır. Böylelikle yalnızca kullandığınız bölümü ödersiniz ve bu sayede de maliyetleriniz düşer. Bakım, yönetim ve geliştirme gibi hizmetler SaaS hizmet sağlayıcısı tarafından karşılandığı için kullanıcılar kendi işlerine odaklanabilirler. SaaS, sunucu, lisans ve barındırma maliyetini de ortadan kaldıran bir çözümdür.

“AloTech ile dünya pazarına yayılmayı hedefliyoruz”

Gelişmekte olan ülkelerden çıkan birçok SaaS uygulamasının dünya çapında başarı yakaladığını, Türkiye'den de birçok firmanın bu ürünleri kullandığını görüyoruz. SaaS Türk girişimler için çok önemli bir fırsattır. Doğru marka stratejisinin benimsenmesiyle bu alanda çok başarılı projeler çıkacağına inanıyorum.

AloTech olarak SaaS fırsatını değerlendirerek hizmetlerimizi küresel pazara yaymak istiyoruz. Platformumuzu çoklu dil desteğiyle geliştirdik ve geçtiğimiz Haziran ayında Türkçe'nin yanına İngilizce versiyonu da ekledik. İngiltere pazarından potansiyel müşteri ve iş ortaklarıyla demo çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

AloTech Ortağı ve CTO’su İdris Avcı
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics