İhaleler 18 ARALIK 2013 / 18:30

Milli Tren 2018’de raylarda

Milli Tren Projesi Tanıtım Töreni, 17 Aralık tarihinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla Ankara Garı’nda gerçekleştirildi.

Tanıtım Töreni’nde konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Milli Tren Projesi'nde ana sorumlu olarak TCDD'nin belirlendiğini belirterek, "157 yıllık demiyolu tarihimizde en sevinçli günlerden birini yaşıyoruz. Milli Tren Projesi’nde, 280'i bilim adamı, 1056'sı mühendis, 520'si teknik ve idari uzman olmak üzere toplam 1856 kişi çalışacak” dedi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da 240 yıllık İTÜ adına, bu projenin iş ortağı olmaktan duydukları heyecanı dile getirdi.

Adım adım yerli demiryolu sanayimizi oluşturuyoruz

Binali Yıldırım konuşmasında; “Demiryolları bağımsızlığımız için bir sembol olmuştur. Bu asırlık kuruluş gelişen dünya şartlarını göz ardı edemezdi, kendini yenilemesi gerekiyordu. Adım adım yerli demiryolu sanayimizi oluşturuyoruz. Bu noktada mutlak bir ekosistem oluşturmalıyız dedik; şu anda 400’den fazla çözüm ortağımız bulunuyor. Herkesle iş birliği yapacağız. Artık demiryolları teknolojisinde üreten ve dışarıya satan bir noktaya geldik. Türkiye’nin tamamen kendi aklı ve fikriyle üreteceği milli trenler 2018’de raylarda olacak” açıklamasını yaptı.

Milli Tren Projesi ile ilgili notlar:

Milli Tren Projesi kapsamında; Milli Hızlı Tren Projesi, Milli EMU-DMU Projesi ve Milli Yük Vagonu Projesi yer alıyor. 

Milli Hızlı Tren Projesi’nin yürütücüsü TÜLOMSAŞ, Milli EMU-DMU Projesi’nin yürütücüsü TÜVASAŞ, Milli Yük Vagonu Projesi’nin yürütücüsü ise TÜDEMSAŞ.

Milli Tren Projesi Ortağı İTÜ, Milli Tren Projesi Paydaşları: TÜBİTAK, ASELSAN, DATEM, ARUS, RSK

Projede 2018 yılına kadar olan araç ihtiyaçları ve tipleri belirlendi.

Milli Tren Projesi’ndeki son durum ise şöyle: Milli Yüksek Hızlı Tren için tema tasarım ve endüstriyel tasarım çalışmasında seçim yapılmış olup, detay tasarım çalışmaları seçilen tema üzerinden sürüyor. Yeni Nesil Milli EMU-DMU için de aynı süreç geçerli. Yeni Nesil Milli Yük Vagonu’nda tema tasarımının tamamlanmasının yanı sıra mühendislik tasarımı çalışmaları sürüyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics