Dosya İletişimde yeni dönem: 4G ve Fiber 25 MAYIS 2015 / 08:21

Adı mühim değil, hızlı olsun yeter…

Son yıllarda mobil cihazların artması, giyilebilir teknolojiler, makineler arası iletişim ve “nesnelerin interneti” gibi yeni eğilimler mobil iletişim teknolojilerinin daha da önemli bir hale gelmesine neden oldu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ağa bağlı cihazların inanılmaz bir şekilde artacağı öngörülüyor ve bu nedenden dolayı mobil ağ iletişimi konusunda çalışmalar hızla devam ediyor.

Şu an en önemli konulardan birisi mobil cihazların her yerden erişim sağlayabilmesini mümkün kılan 4G teknolojisi. Daha geçtiğimiz haftaya kadar herkes 4G’nin 2015 yılının sonuna, en kötü ihtimalle 2016 yılının başına kadar Türkiye’de kullanılabilir hale geleceğine inanıyordu. Fakat yapılan açıklama ile 4G ihalesinin 26 Ağustos tarihine ertelendiği bildirildi, bu da 4G hayallerinin bir başka bahara kalmasına neden oldu.

GSA’nın (Global Mobile Suppliers Association) açıklamalarına göre 2014 yılının sonunda 393 olan ticari LTE ağının sayısı 2015 yılının sonunda 450’ye ulaşması bekleniyor. Şu an tüm dünya genelinde abone sayısı ise 497 milyon. 181 ülkede 644 operatör 4G teknolojilerine yatırım yapıyor. Sonuç itibarıyla Türkiye’nin bu ülkelerin arasına katılması ne yazık ki şu an mümkün görünmüyor. Bir süre daha 3G teknolojileriyle yetinmek zorunda kalacağız. Fakat internete bağlı cihaz sayısının artması, otomobillerden kahve makinelerine kadar cihazların internet gerektirmesi 4G’ye olan geçişi kaçınılmaz kılacak. Adı LTE, LTE Advenced, 4G, 5G, 6G ya da acayip hızlı mobil internet olsun önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ihtiyaç duyduğumuz hız ve bantgenişliği katlanarak artacak.

 
ETİKETLER : 1023
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN