Dosya İletişimde yeni dönem: 4G ve Fiber 25 MAYIS 2015 / 08:20

Ar-Ge açısından mobil iletişim teknolojilerine katkı sağlamalıyız

TP-LINK Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer

Günümüzde mobilite ve iletişim iki önemli kavram. xG teknolojileri de bu iki kavramı buluşturan ve artık olmazsa olmaz diyeceğimiz teknolojiler. Gerek iş gerek özel hayatta, artık her yerde, her zaman ve her tür araçla çevrimiçi olmamız gerekiyor. Önceden ses iletimi acil ve birincil iken günümüzde veri ve hareketli görüntüyü de mobil cihazlarla ve çok hızlı iletmek, paylaşmak gereksinimi içindeyiz. xG teknolojileri de bu gereksinime cevap veriyor. 4G teknolojisi bugün pek çok ülkede kullanımda. Yurtdışı seyahatlerimizde kişisel olarak bizler de bu teknolojiden yararlanıyoruz. TP-LINK olarak da hem 3G hem de 4G teknolojilerini destekleyen ürünlerimiz mevcut. 4G teknolojisi ülkemizde kullanılmaya başladığı zaman, ürün ve çözümlerimiz ile hazır durumda olacağız. 5G teknolojisine ülke olarak yatırım yapmamız; Ar-Ge ve mühendislik açısından katkı sağlamamız gerektiğine inanıyoruz.

Fiber çeşitli avantajları da beraberinde getiriyor

Fiber yatırımları önemli. Özellikle ADSL’den sonra getirdiği hız avantajı ile önemli bir teknoloji. Hem iş hem özel yaşamda kişi ve kurumlara önemli avantajlar sağlıyor. Günümüzde sadece iş yaşamında değil özel yaşamımızda iletişimin ana unsuru veri haline geldi. Veriyi hızla iletmek için de sabit bağlantıda fiber, mobil bağlantıda xG teknolojilerine ihtiyacımız var. Evimizde ya da ofisimizde fiber bağlantı sayesinde çok hızlı paylaşabildiğimiz bir uygulamayı aynı şekilde mobil cihazlarla da iletme ihtiyacı içindeyiz. 21. yüzyıl insanı sürekli hareket halinde ve daha fazla hıza ihtiyacı var. Bu nedenle sabit haldeyken eriştiğimiz hız ve kullandığımız teknolojileri, hareket halindeyken de talep eder durumdayız. Birbirinden bağımsız olan bu iki teknoloji, bu açıdan birbirini destekliyor ve tamamlıyor.

Kesintisiz iletişim için mobil iletişim şart

Mobil cihazlar, iş yaşamımızda zaman/mekan kavramını çok değiştirdi. Artık dünyanın her yerinden, her zaman mobil cihazlarla işlerimizi eksiksiz ve kesintisiz sürdürmek istiyoruz. Mobil iletişim teknolojileri ve gelişimi de bu ihtiyaca cevap veriyor.

Günümüzde küresel ve zorlu bir rekabet var. Bazen saniyeler bile önemli hale geliyor. O nedenle 7/24 ulaşılabilir olmak ve verilerimizi paylaşabilmek rekabet açısından gerekli. Mobil iletişim teknolojileri bu rekabette de şirketler için vazgeçilmez hale geldi. İnternetten dosya indirme, yükleme, ses transferi gibi uygulamaları artık akıllı telefonlar başta olmak üzere mobil cihazlar ile yapar hale geldik. Bu da iş dünyasına önemli avantaj sağlıyor. Örneğin, iş amaçlı büyük bir sunu dosyasını çok hızlı ve kolayca akıllı telefonumuza indirebiliyoruz. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak dünyanın her yeriyle, her zaman iş yapabilmemiz gerekiyor. Mobil iletişim teknolojileri bize bu olanağı sağlıyor.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics