Dosya İletişimde yeni dönem: 4G ve Fiber 25 MAYIS 2015 / 08:19

Gelişmeleri yakından takip ediyoruz

Turkcell, 4G konusunda yaptığı  hazırlıkları tamamlarken, 5G hazırlıklarına da başladı. Turkcell yetkilileri bu konuda şu açıklamayı yaptılar.

“Bu kapsamda gelişmeleri yakından takip ediyor, bu konuda dünya standartlarının oluşmasına yön veriyoruz. Yeni nesil mobil iletişim teknolojilerini Türkiye ile tanıştırma konusundaki çalışmalarımızı 5G’de de sürdüreceğiz. Bu vizyonla her zaman daha çok çalışmaya ve daha büyük sorumluluklar almaya talibiz. Çünkü ülkemizin daima en iyisine layık olduğunu düşünüyoruz.

Öte yandan hem sabit hem de mobil internette hız denildiğinde akla gelen ilk ihtiyaç fiber internet. Çünkü fiber optik altyapı, her geçen gün artan veri trafiğini kesinti, kopma, donma olmadan ve en hızlı şekilde taşıyabilecek tek seçenek. Bugün de hem hızlı interneti daha fazla ev ve işyerinin kapısına kadar ulaştırmak hem de altyapımızı daha güçlü hale getirmek için yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu kapsamda yurtdışı çıkış kapasitemizi 1,5 Tbps’ye yükselttik. Kapasite artışımız son 5 yılda 400 kat olarak gerçekleşti. Bu, yurtdışına bağlantı otoyollarında şerit sayımızı artırmak ve trafiği rahatlatmak anlamına geliyor. Yeni küresel operatörlerin ve yatırımcıların Türkiye pazarına girişini destekleyecek bu adım müşterilerimizin yurtdışındaki içeriklere daha hızlı ve kaliteli şekilde ulaşması açısından da büyük önem taşıyor.

Fiber konusunda istenilen ölçüde yatırım yapılmasının önündeki bazı zorluklar bulunuyor. Özellikle altyapıda geçiş hakkı ve tesis paylaşımının hak olmaktan çıkarılıp yükümlülük olarak konumlandırılmasının yarattığı sıkıntılar var. Bu konuda yapılacak değişikliklerle birlikte Türkiye dijital dönüşümde ve sağlıklı rekabet ortamının sağlanmasında önemli mesafe kat edecektir. Kamu, özel sektör, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplumun ortak bir vizyonla hareket etmesiyle birlikte ülkemizde hızlı internet altyapısının güçleneceğine ve rekabet gücünün artacağına inanıyoruz.”
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics