Dosya İletişimde yeni dönem: 4G ve Fiber 25 MAYIS 2015 / 08:21

Yüksek hızlara çıkma ihtiyacı artıyor

Prolink Sistem Mühendisi Berk Bozkuş

Günümüzde mobil iletişimin gelişimi ve veri tüketimi ihtiyacının artması ile veri iletiminde yüksek hızlara çıkma ihtiyacı da doğrusal bir şekilde artıyor. Mobil kullanıcıların bulundukları her ortamda gerek sosyal paylaşım siteleri gerekse diğer mobil kullanıcılar ile video gibi yüksek boyutlu veri paylaşımı yaptıkları görülüyor. Şu an kullanılan 3G teknolojisinin özellikle yoğun ve kalabalık ortamlarda doğası gereği performans sorunları oluşturuyor. Bu soruna çözüm üretmek adına ileri nesil mobil iletişim teknolojilerinin gelişimi yakından takip ediliyor ama kullanıcılara sunulan veri miktarındaki artış ile tüketilen veri ihtiyacının da aynı paralellikte artacağını göz önünde bulundurmakta fayda var.

Hızlı olan ve kaynaklarını en efektif şekilde kullanan şirketlerin kazandığı bir dönemdeyiz. Kazanmanın altın kuralı da kaynaklara her yerden en hızlı şekilde ulaşmaktan geçiyor. Günümüzde artık ofiste sabit oturan çalışanlar yerine mobil çalışanlar daha ön plana çıkmakta ve sürekli bir şekilde şirket kaynakları ve müşteriler ile iletişim halinde olmaları gereksinimi oluşturuyor. Mobil iletişim çözümlerinin her geçen gün gelişmesi; iş dünyasında akıllı telefonların ve tabletlerin kullanım oranının eskiye oranla daha fazla olmasını ve iş süreçlerinin çok daha hızlı bir şekilde işlemesini sağlıyor.

Şüphesiz ki kablolu ağlardaki gelişmeler mobil iletişimleri de doğrudan etkiliyor. Özellikle son dönemlerde şirket kablosuz ağları 802.11ac teknolojisi ile kuruluyor ve kullanıcıların mobil cihazlar ile yüksek hızda kablosuz ağı kullanması hedefleniyor. Tabii ki bu veri hızları sadece havada değil aynı zamanda kablolu ağ üzerinde de sorunsuz bir şekilde taşınabilmeli. Bu sebeple kablolu ağlarda gelişmeler önem arz ediyor.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics