İnsan Kaynakları 06 MAYIS 2017 / 08:00

​Eğitmenler kendine güveniyor ama…

Microsoft ve pazar araştırması şirketi YouGov işbirliği ile 2016 sonbahar döneminde gerçekleştirilen Microsoft Dijital Dönüşüm Anketi, eğitimcilerin tutumlarını, sınıflarda teknolojinin kullanımı ile ilgili görüşlerini, sınıflardaki dijital dönüşümün öğrencilerin sınıftaki başarısını nasıl belirlediğini değerlendirdi. Anket, 25-26 Nisan arasında Abu Dabi'de gerçekleşen ve bölge genelinde bin 600’ü aşkın eğitimcinin bir araya geldiği, her yıl düzenlenen BETT Orta Doğu 2017 (British Education and Training Technology - İngiliz Eğitim ve Öğretim Teknolojisi) etkinliğinde paylaşıldı. Türkiye'den yaklaşık 100 eğitimcinin katıldığı ankete göre eğitimciler, kendilerini teknolojik olarak çok yetkin görüyor, ama bunu belirli dersler için kullanıyor. Eğitimciler, kamu-özel şirket ortaklıklarının dönüşüme liderlik etmesi gerektiğine inanıyor. Eğitimcilerin büyük çoğunluğu, öğrencilerin gelişmelerini takip etmeye yardımcı olan uygulamalara ilgi duyuyor.
Ankete katılan Türkiye'deki eğitimciler, teknik açıdan kendilerini son derece yetenekli görüyor. Kamu-özel şirket ortaklıklarının eğitimdeki dönüşüme liderlik etmesi gerektiğine inanıyor ve yine büyük çoğunluğu, öğrencilerin gelişmelerini takip etmeye yardımcı olan uygulamalara ilgi duyuyor. Buna göre, eğitimcilerin yüzde 88’i, okul liderlerinin sınıf deneyiminin geliştirilmesi için teknolojiyi nasıl kullanacakları konusunda net bir vizyona sahip olduklarına inanıyor. Eğitimcilerin yüzde 54'ü ise kendi kurumunda teknolojinin kullanıldığını bildirirken, yüzde 79'luk bölüm de veri analitiği ve görselleştirme işleminin öğrenciler tarafında zorunlu bir yetenek olduğunu, bunun ardından hesaplamalı düşüncenin geldiğini belirtti. Eğitimcilerin yüzde 47’si dijital okur yazarlık eksikliği olan öğrencilerin kariyer seçeneklerinin de sınırlı olacağına inanıyor. 
Tüm bunlara karşılık, ankete katılan eğitimcilerin yüzde 62’si teknolojinin öğretme biçimine entegrasyonunu anlamak ve uygulamak için uygun bir eğitimden yoksun. Araştırma bu yönüyle, öğretme ve öğrenme deneyimlerini başarılı biçimde dönüştürmek için gereken en önemli unsurun ‘eğitimci becerileri’ olduğunu da gösteriyor. 
 
ETİKETLER : Microsoft 1121 YouGov

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics