İnsan Kaynakları 13 AĞUSTOS 2016 / 11:12

​Girişimciler PİLOT ile yükseliyor

Türk Telekom tarafından hayata geçirilen girişim hızlandırma programı PİLOT’un dördüncü dönem girişimleri belli oldu. PİLOT’a seçilen her girişime 75 bin TL nakit sermaye desteği ve Türk Telekom ile iş ortağı olma fırsatı sunulacak. PİLOT’un yeni döneminde ekipler, 12 hafta boyunca eğitim, danışmanlık ve mentorluk alarak projelerini geliştirme fırsatı bulacak. Katılımcılar;  yalın girişim, kullanıcı deneyimi, dijital pazarlama ve yatırımcı sunumu gibi konularda Türk Telekom Akademi’nin desteği ile eğitim alacak, Türk Telekom’un uzman isimleri ve ekosistemin önde gelen isimleri ile çalışma imkânı yakalayacak. Ekipler ofis alanı imkânı, bulut hizmetleri ve mobil iletişim paketinden faydalanırken, Türk Telekom’un dijital programatik reklam platformu “Programattik”ten dijital reklam desteği elde edecek. Programı başarı ile tamamlayan ekipler, geliştirdikleri MVP ve iş modelini, girişimcilik ekosisteminin önde gelen yatırımcılarının katıldığı ‘Demo Günü’nde sunacaklar. Türk Telekom İş Planlama Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Girişimcilik, tüm dünyada kalkınma stratejileri içinde giderek daha fazla önem kazanıyor. PİLOT girişim hızlandırma programı ile girişimleri destekleyerek Türkiye’nin girişimcilik adına sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmayı ve ekonomik fayda yaratmayı hedefliyoruz. PİLOT programının yeni dönem başvuruları arasında birbirinden değerli birçok projeyi inceleyip değerlendirme fırsatı bulduk. Seçilen ekiplere sektörün en önemli isimlerinden mentorluk ve eğitim alma imkânının yanı sıra, iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerine katkı sağlayacak sermaye desteği de sağlayacağız.”
 
Yeni dönem girişimleri
PİLOT programına bugüne kadar bin 500’e yakın başvuru alındı, tamamlanan üç dönem sonunda toplam 30 girişim programdan mezun oldu ve bu girişimlere toplamda 750 bin TL sermaye desteği sağlandı. Mezun olan 30 girişim arasından dokuz girişim yatırım alırken, yedi girişim ise Türk Telekom ile işbirliği fırsatı yakaladı.
PİLOT, yeni başvuru döneminde de girişimcilerden ilgi gördü. PİLOT’a yapılan başvurular “Türk Telekom ile işbirliği potansiyeli, fikrin yenilikçiliği ve uygulanabilirliği, faaliyet gösterilen pazarın büyüklüğü ve büyüme potansiyeli, iş modelinin tutarlılığı, ‘Ana Fonksiyonlara Sahip Ürünün (MVP)’ başarı potansiyeli ve ekibin yetkinliği” dikkate alınarak birçok farklı açıdan değerlendirildi. Değerlendirmelerin ardından ise Datapare, EKMOB, İnşaat Dükkânı, MentalUP, Mihmandar ve Teleporter programa katılmaya hak kazanan ekipler olarak belirlendi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics