İnsan Kaynakları 06 KASIM 2016 / 07:04

​Hedefler yalan oldu

Kariyer.net tarafından düzenlenen ve yaklaşık 300 bin kişi tarafından online olarak gerçekleştirilen “Meslekler” anketinden çıkan sonuçlara göre, çalışanların yüzde 91’i kariyerinde hedeflediği yerde olmadığı kanısında. Ancak ankete katılan çalışanların yüzde 61’i “Bugün işe yeniden başlama şansı olsa yine aynı mesleği seçerdim” de diyor.
Çalışanların öncelikle neden kariyer değişikliği yapmak istediklerinin cevabını arayan ankette katılanlara, “Hangisi sizin için şu an en önemli kariyer değiştirme nedeni olur?” sorusu soruldu. Buna göre, çalışanların yüzde 58’i “Hedeflediğim gibi ilerleyememek” yanıtını verdi. Yüzde 25’lik kesim “Yeterli ücret alamamak”, yüzde 6’sı “Ulaşım zorluğu, yine yüzde 6’sı “Çalışma saatlerinin uzunluğu”, yüzde 5’i de “İş arkadaşlarıyla anlaşmazlıklar” yanıtlarını paylaştı.
“Elinizde olsa hangi alanda çalışmak istersiniz?” sorusuna çalışanların yüzde 40’ı “medya, iletişim ve teknoloji” derken, yüzde 20’si “tasarım”, yüzde 17’si “turizm”, yüzde 14’ü “yazılım”, yüzde 9’u ise “yazarlık” cevabını verdi. Diğer mesleklerin gelirleri hakkındaki görüşlerin de elde edildiği ankette çalışanlara, “En çok para kazanan meslek çalışanları sizce hangisi?” sorusu sorulduğunda ise verilen yanıtların yüzde 33’ü “deniz ve havayolu çalışanları”, yüzde 28’i “doktor, avukat”, yüzde 14’ü “bilişim, bilgi sistemleri çalışanları”, yüzde 13’ü “finans, ekonomi çalışanları”, yüzde 12’si de “Mimar, mühendis” oldu. Sonuçlara göre, çalışanların aslında çalışmak istedikleri alan ile onlara göre en çok para kazandırdığını düşündükleri meslekler arasında farklar görülürken, çalışanların hayallerindeki mesleklerin ise çok kazandıran meslekler arasında yer alamadığı göze çarpan veriler arasında yer aldı.
 
Satış odağında iş yapmak zor!
“Meslekler” anketinde çalışanlara “Hangi meslekte iş bulmak daha kolay?” sorusu da yöneltildi. Çalışanların yüzde 61’ine göre “satış”, yüzde 24’üne göre “mühendislik”, yüzde 15’ine göre de “muhasebe” pozisyonlarında iş bulmak daha kolay. Mesleklerin zorluk derecelerini de değerlendiren çalışanlar, ‘satış’ pozisyonunda iş bulmayı daha kolay görse de, mesleğin kendisini zor buluyor ve yüzde 59 gibi önemli bir oranla “satış” pozisyonlarını daha zor olarak tanımlıyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, sonuçları şöyle değerlendirdi:
“Aylık olarak yayınladığımız İstihdam Endeksi’ne göre en çok ilan yayınlanan pozisyon olan satış pozisyonları uzun yıllardır ilk sırada. Kariyer.net’te şu an 5 bin 576 satış pozisyonu ilanı var ve en çok ilan yayınlanan satış pozisyonları şöyle: Yüzde 28 Satış Danışmanı, yüzde 7 Satış Temsilcisi, yüzde 5 Mağaza Satış Danışmanı, yüzde 4 Satış Mühendisi, yüzde 4 Satış Uzmanı. Satış alanında Kariyer.net’te yayınlanan iş ilanlarının toplam iş ilanlarına göre oranı ise yüzde 15. Son bir yılda satış ile ilgili pozisyonlara başvuru yapan 1 milyon 293 bin 688 kişi toplamda 16 milyon 364 bin 718 ilana başvuru yapmış durumda.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics