İnsan Kaynakları 16 EYLÜL 2017 / 18:08

​İK arayışında BT’deki değişimi de dikkate almalısınız

Dijital iş modellerinde artış, işe alım ve yetenek seçiminde zorluk oluştururken, işletmelerin de ihtiyaç duydukları beceriler piyasada az bulunuyor. Amazon CTO’su Werner Vogels’e göre; şirketler dijital işlerini şekillendirmede en iyi yetenekleri kendilerine çekmek için hazırlık yapmalı. Çünkü ancak dikkatle planlanan ve yürütülen bir İK stratejisi, bir şirketin dijital dönüşümü gerçekleştirmesine olanak tanır.
Makine öğrenimi yapan bilim insanları, veri analitiği uzmanları, BT güvenlik uzmanları veya geliştiricileri bulmak zor ve müşterilerin de dijitale olan talepleri arttıkça, gelecek birkaç yıl içinde bu bilgiye yönelik talep artacak. Bu nedenle Werner Vogels’e göre, dijital çağda yetenek seçimi ve işe alım geçmişe göre daha stratejik biçimde ele alınması gereken alanlar. “Peki şirketinizi dijital yetenekler için cazip bir işveren olarak nasıl konumlandırırsınız?” sorusunu soran Vogels, yanıtı da şöyle veriyor:
 
Çalışanlar karar alma süreçlerine katılmalı
“Bunun bir yolu, önceleri dijital düşüncenin düşmanı olan katı yapıları ortadan kaldırmak. Sanayi şirketlerinde geçmişte satış departmanları, spesifikasyonları müşteri isteklerine göre belirlerdi ve bunlar daha sonra adım adım üretim sürecine aktarılırdı. Bugün ise herşeyin neredeyse aynı anda gerçekleşmesi bekleniyor. Önceleri BT departmanları için en önemli öncelikler veri merkezlerinin donanımı, yazılım satın alma ve özel yazılım geliştirmekti. Ama artık şirketler sunucu kapasitesini ve yazılımlarını buluttan alıyor. Bu değişiklikler piyasada yetenek ararken dikkate alınmalı. Çalışanların karar verme konusunda giderek daha fazla yetkiye sahip olmalarının önemi büyük. Şirketinizi dijital yetenek için çekici kılmanın bir yolu da onlara olabildiğince yaratıcılık özgürlüğü vermek. Halihazırda sahip olduğunuz çalışanları teşvik etmek, onlarla kaynaklar sağlamak ve onlara karar yetisi vermek önemli. Çalışanlar fikirlerini gerçekleştirebilmeli ve onlardan sorumlu olmalı. Düzenli gelişim fırsatları sunmak, çalışanlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Gelişim de her birey için özelleştirilmeli. Bu bir kurs, bir projeye liderlik etme fırsatı veya şirketin başka bir bölümünde çalıştırılarak yeni bilgiler kazandırma olabilir. Bazı şirketler dijital dünyada bir arada düşünülmesi gereken her şeyi birbirine bağlamak için Dijitalden Sorumlu Baş Yönetici (CDO) gibi, birçok iş birimini kapsayan pozisyonlar yarattı. Bu pozisyonun sorumlulukları; gelecekteki büyüme alanlarını belirlemek, değişim süreçlerine öncülük etmek, şirketleri dijital çağa hazır hale getirmek ve değişen müşteri beklentilerini karşılamak için kaynakları yeni yollarla dağıtmak. Bu pozisyondakiler, yeni teknolojilerin yarattığı fırsatlardan şirketin yararlanabilmesini sağlamak için yeterli dijital bilgiye sahip kişileri bulmalı. En iyi dijital yeteneği bulmanın bir yolu da farklı becerilere sahip adayları gözden kaçırmamak.”
Vogels’e göre, burada iki önemli nokta var. Birincisi müşteri odaklı olmak isteyen, müşterilerin istediğini gerçekten anlamak için geleneksel iç müşteri ve kurumsal BT sınırlarını aşabilecek, yetenekli bireylere yönelik ihtiyaç. İkincisi ise dijital iş modellerinin, şirkete kazandırdıkları uzmanlık ne olursa olsun, veriyi gelecekte değer yaratmada önemli bir unsur olarak gören uzmanlar gerektirmesi.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics