İnsan Kaynakları 16 ARALIK 2017 / 12:48

​Savunma sanayii için araştırmacı yetiştirilecek

Savunma sanayii sektörünün öncelikleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) yönlendirmesiyle, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerle üniversiteler arasındaki bilgi transferinin daha sistematik hale getirilmesini hedefleyen Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı’na (SAYP), düzenlenen imza töreniyle Özyeğin Üniversitesi de dahil oldu. İmzalanan protokol ile lisansüstü tezlerin, bu şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik yapılandırılması ve savunma sanayi sektörünün öncelikli alanlarına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Lisansüstü eğitim alacak öğrenciler, savunma sanayi şirketleri tarafından sağlanan olanaklarla, savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı olarak yetiştirilecek. Özyeğin Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) önderliğinde düzenlenen imza törenine  Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Aselsan Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi Direktörü Zafer Dokuzoğlu, Havelsan Teknoloji ve Akademi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sartuk Karasoy, CTECH Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat’ın yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi ve akademisyen katıldı. 
İmza töreninde konuşan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, “Bu ortak çalışma platformu ile akademisyen ve öğrencilerimizin ülkemizin savunma sanayiine teknolojik üstünlük kazandıracak ve sektörün ihtiyaçlarına çözüm getirecek çalışmaların içerisinde yer almasını önemsiyoruz” derken, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi de şunları söyledi:
“Müsteşarlığımızın 2020 ve sonrası için belirlemiş olduğu “Temel ve İleri Teknolojilerde Mutlak Yerlilik” amacına ulaşmamız için etkin bir sanayi-üniversite işbirliği ile teknoloji tabanının yayılmasını sağlamamız, bunun için nitelikli insan kaynağı oluşturabilmemiz gerek. Bu protokol sayesinde yetenekli araştırmacıların yetişeceğine ve bu anlaşmanın SAYP için önemli bir kilometre taşı olacağına inanıyorum.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics