İnsan Kaynakları 29 OCAK 2017 / 14:36

​Savunma teknolojilerinde yetkin İK ortak hedef

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) üzerinde durduğu konulardan biri olan ‘yerli savunma sanayinin geliştirilmesi’ kapsamında MSB Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik kurumlarının savunma sistem ihtiyaçlarının maksimum ölçüde yurtiçi olanak ve kabiliyetlerin oluşturularak sağlanması adına çalışmalar yürütüyor. İhtiyaçların daha fazla oranlarda sağlanabilmesi için ileri teknolojileri gerektiren kara, hava ve deniz araçları, muhabere elektronik ve bilgi sistemleri, elektronik harp ve algılayıcılar, roket-füze ve mühimmat konularında sanayinin oluşturulması için en önemli unsur ise nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi.
Bu noktada Gedik Holding, Gedik Kaynak ve Gedik Döküm ve Vana iştirakleri ile MİLGEM (Milli Gemi) gibi projelerde savunma sanayine yönelik ürün tedariği sunarken, İstanbul Gedik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları, Savunma Teknolojileri Yüksek Lisans ve Doktora Programları ile nitelikli insan kaynağının geliştirilmesine destek sağlıyor. İstanbul Gedik Üniversitesi’nin bir projesi de yakın dönemde Makine Mühendisliği öğrencilerinden oluşan bir ekip ile Hovercraft aracı üzerine yaptıkları çalışmalar. Sualtı araçları ile ilgili birçok üniversite ile gerçekleştirilen ortak projeler de bulunmakta. Sualtı Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GESUT), İstanbul Gedik Üniversitesi çatısı altında, sportif ve sanayi dalgıçlık eğitimlerinden başlayarak, su altında endüstriyel faaliyetleri yapabilecek gençlerin uluslararası düzeyde eğitim ve sertifikalandırılmaları ile sualtı teknolojilerinde gerekli olan robotik (ROV), sensörik ve otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi çalışmalarını bünyesindeki Mekatronik bölümü ile birlikte yürütüyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN