İnsan Kaynakları 09 ARALIK 2017 / 09:22

​Serbest çalışanlar 4’e ayrılır

İşverenler ile serbest çalışan uzmanları (freelancer) bir araya getiren iş platformu SanalUzman.com’un verilerine göre, Türkiye’de kapalı ofiste iş yapmayı tercih etmeyen, sabit maaşa ve ofis kurallarına bağlı kalmak istemeyen ya da sabit kazancı olsa da ek gelire ihtiyaç duyan, bu nedenlerle bağımsız veya kontrat bazlı çalışan uzmanlara bakıldığında, 4 tip freelancer profili ortaya çıkıyor. SanalUzman.com verilerine göre; ağırlıklı olarak yazılım, tasarım, çeviri, metin yazarlığı, reklamcılık, satış pazarlama, danışmanlık gibi alanlarda hizmet sunan freelancer profilleri şöyle sıralanıyor: 
 
Ek gelir elde etmek için freelance çalışanlar: Bu grubu; tam zamanlı maaşlı bir işte çalışıp, ek iş olarak serbest çalışmalar yaparak, maaşlarına destekte bulunanlar oluşturuyor. 
 
Çoğunlukla freelance çalışanlar: Genellikle freelance olarak çalışıp, maddi anlamda ihtiyaç duyulan zamanlarda da yarım gün gibi kısa sürelerle maaşlı çalışarak maddi destek sağlayanlar bu grubu oluşturuyor.
 
Bazen tam zamanlı maaşlı, bazen freelance çalışanlar: Bazı çalışanlar tekdüze iş yaşamından sıkılıp dönemsel değişiklik yapmak isteyebiliyor, kimi çalışanlar koşullar nedeniyle bu şekilde çalışmaya yöneliyor.
 
Her zaman freelance çalışanlar: Bir şirket bünyesinde çalışmayı kabul etmeyerek, her zaman freelance çalışanlar; başarılı portföyü olan, şirket kurallarına uymak yerine freelance çalışmayı yaşam biçimi olarak benimsemiş kişiler.
 
ETİKETLER : 1150 SanalUzman.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics