İnsan Kaynakları 05 AĞUSTOS 2017 / 17:09

​Tüm çalışanlarınızı ‘benimseyin’

Great Place to Work tarafından gerçekleştirilen yeni bir değerlendirmeye göre, iş yeri kültürünü ayrım yapmaksızın, herkes için mükemmel hale getiren şirketlerin yıllık gelir artış performansları, bunu göz önüne almayan şirketlere göre yüzde 9,6 oranında daha iyi. Araştırmadaki bir önemli sonuç da güvene dayalı kültürün şirketin geleceğini de etkilemesi. Şirketler tarafından bilinmeyen veya pek önemsenmeyen ‘çalışan odaklı’ yaklaşımlar, şirketlerin ekonomik performanslarını olumlu etkiliyor, çalışanların iletişim, yenilikçilik, yöneticilik becerisi ve işbirliği gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerini mümkün kılıyor.
Great Place to Work tarafından geliştirilen ve şirketlerin analizinde kullanılan yeni “For All Score” metodolojisi; etkileşim ve inovasyonun yanında çalışanların işbirliği kurma yeteneklerini de değerlendiriyor. Rapor, çalışanın kim olduğuna ve şirket için ne yaptığına bakılmaksızın tüm çalışanları kapsayacak bir iş yeri kültürü oluşturan şirketlerin, halihazırda güven kültürü sağlayabilmiş olanlara göre daha da hızlı ve istikrarlı gelir artışı yakaladığını gösteriyor. Bu şirketler, borsa performansı açısından da öne çıkarken, rekabet güçlerini geliştirebiliyor.
Araştırmada, “For All Score” metodolojisi ile sıralama yapıldığında liste başı gelen şirketlerin daha hızlı büyüme elde ettikleri, şirketlerin yıllık ortalama gelirlerinde yüzde 13,7 artış kaydettikleri görülüyor. “For All Score” metodolojisiyle liste başı ve liste sonu şirketler kıyaslandığında, ortalama yıllık gelir artışında 3,6 kata varan fark görülüyor. Sadece çalışanların değerlendirmesini temel alan geleneksel metodolojide ise bu oran 2,3. Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:
“Sektörden bağımsız olarak, yüksek güven kültürüne sahip olmak, istikrarlı ilerlemenin değişmez kriterleri arasında. Yeni araştırmamız, şirketlerin ayrım yapmaksızın tüm çalışanlar için mükemmel bir iş yeri kültürü yaratmaları gerektiğini gösteriyor. Kim olduğuna ve şirket için ne yaptığına bakmaksızın, herkes için mükemmel bir işyeri kültürü tasarlayan şirketler, verimliliğin yanı sıra gelir artışını hızlandırıyor. Teknolojinin getirdiği fırsatları kullanmanın yanında, çalışanları anlamanın ve bu doğrultuda strateji geliştirmenin de önemi büyük.”
 
ETİKETLER : Great Place to Work 1133

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics