İnsan Kaynakları 25 MART 2012 / 15:07

‘Sosyal öğrenme’ rağbet görüyor

Önemli e-öğrenme şirketlerinden biri olan Skill Soft’un kurucu ortaklarından Kıdemli Pazar Geliştirme Müdürü Dennis Brown, ülkemizdeki e-öğrenme alanında faaliyet Enocta’nın etkinliğinde eğitim alanındaki yeniliklerden söz etti.
Elektronik olarak desteklenen öğrenme ve eğitim programları hızla yaygınlaşıyor. Bulunduğumuz yerden dünyanın her yerindeki eğitim imkanından faydalanmak oldukça kolay hale geliyor. Dennis Brown her alanda eğitimin hayatımızdaki yerinin ne denli arttığını belirterek sözlerine başladı. Brown, informal eğitimin içinde internet üzerinden elde edilen tüm bilgilerin, etrafa sorarak öğrenilmesi, öğretmenlerden birebir destek alınmasının yer aldığını aktardı. İnformal eğitim, sınıflarda ya da seminer salonlarında öğrendiklerimiz dışında öğrendiklerimizin tamamını işaret ediyor.
İnsan hayatında öğrenilenlerin yüzde 70’inin informal, yüzde 30’unun ise formal olduğunu dile getiren Brown, eğitimin hayatın içine işlediğini belirtti. Seminerlerde ya da kitap okuyarak bisiklete binmenin öğrenilmeyeceği örneğini veren Brown, kalıplara sıkışmış öğrenme biçimlerinin faydasının oldukça kısıtlı olduğuna dikkat çekti. Brown’a göre internet öğrenme açısından oldukça iyi bir kaynak olsa da, hiç güvenilir değil ve bu nedenle doğru kaynakların bulunabilmesiyle gerçek öğrenme yaşanabilir.
Son yılların en önemli eğiliminin sosyal öğrenme olduğunu dile getiren Brown, insanların özgürce yaşayarak, hayatla bütünleşmiş eğitimlere rağbet gösterdiğinin altını çizdi. Sosyal medya kullanımının artmasıyla e-öğrenme konusunda da önemli değişiklikler görülüyor. Bunun sonucu olarak da sosyal araçların düzenli şekilde kullanılabilmesi sosyal öğrenmenin önemini ortaya koyuyor.
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics