İnsan Kaynakları 03 HAZİRAN 2012 / 15:26

“Dünyanın en büyük riski lidersizliktir”

Experian Day 2012 etkinliği 29 Mayıs 2012 tarihinde swissotel’de gerçekleşti.  Etkinlikte Prof.Dr. Emre Alkin “Yeni Normal: Anormale Göre Yaşamak” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Prof.Dr. Alkin “Hayatın her alanı bir risktir. Örneğin benim Türkiye Futbol Federasyonu’nun Genel Sekreterliği görevini üstlenmem bile bir risktir. Artık bugünün ve dünün cevaplarını arayarak değil, öngörüde bulunup riske girerek geleceği aramanın peşinde olmalıyız” diye konuştu. Konuşmasında Amerikan siyasi tarihinden de örnekler veren Prof. Alkin, “Dünyanın en büyük riski lidersizliktir. Bu anlamda baktığımızda, siyasi iradenin ajandası da bir diğer önemli risktir” dedi. Prof. Dr. Alkin ayrıca, şirketlerin sadece riski hesaplama konusunda değil, risk ortaya çıkmadan önce yönetme konusunda becerikli olması gerektiğine vurgu yaptı.
Prof. Alkin, yöneticilere şu tavsiyelerde bulundu: “Alacağınız kararlar etrafında mutlaka 360 derece dönün. Bir kontrol listesi hazırlamadan yola çıkmayın. Risk profili geceden sabaha değişebilir, bu nedenle statik kelepçeler içinde olmayın. Modeller şokları önceden haber veremez. Model kurun, ama esiri olmayın!”
Etkinliğin açılış konuşmasında Experian Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Cenker Özhelvacı, “Özel yaşamlarımızda kararlar alırken, insanların dış görünüşlerine göre yargılara varırız. Ancak iş yaşamında riskleri yönetmek için içgüdülerinize sakın güvenmeyin. Yönettiğiniz riskler hesaplanabilir olmak zorunda. Riski hesaplayabilen ve iyi yöneten şirketler, milyonlarca müşterisini sınıflandırıp her birine ayrı bir strateji uygulayarak, büyük başarılar elde ediyor” dedi.
Etkinliğin ilk oturumunda, Finansbank Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Kunter Kutluay da, kredi yaşam döngüsünde analitik kararlar almanın önemine dikkat çeken bir sunum gerçekleştirdi. Tüm gün süren etkinlikte, her biri kendi alanında uzman Experian danışmanları ve üst düzey yöneticilerine ait sunumların yanı sıra, Experian’ın iş ortakları ve düşünce liderlerinin sunumlarına da yer verildi.
ETİKETLER : Sayı:874

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics