İnsan Kaynakları 16 EYLÜL 2013 / 08:18

500 Kardelen daha üniversiteli oldu

Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı gereği eğitimde fırsat eşitliğini desteklemeyi ilke edinen Turkcell, toplumsal ve maddi gerekçelerle eğitim hakkından mahrum kalabilen kız çocuklarının meslek sahibi çağdaş bireyler olma yolundaki mücadelesine destek veriyor. Turkcell’in, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte 13 yıldır sürdürdüğü Kardelenler projesi, bu yıl 500 kız öğrencinin daha hayallerini gerçeğe dönüştürdü. Bu yıl üniversiteyi kazanan Kardelenlerin en çok mühendislik, tıp, iktisadi ve idari bilimler, sağlık bilimleri ve hukuk fakülterinin çeşitli bölümlerine rağbet etmiş olduğu dikkat çekiyor. Başarıya ulaşmış Kardelenler’in arasında nükleer enerji mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik, geometri mühendisliği gibi sıra dışı meslekleri kendilerine hedef olarak belirlemiş kızlarımız da bulunuyor.
Sonuçların açıklanmasından sonra Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Kardelen kızlarımızın başarılarıyla büyük gurur duyuyoruz. Bu projeyi 13 yıldır büyük bir inanç ve emekle, büyüterek devam ettiriyoruz. Hedefimiz kızlarımızın başarıyla eğitim hayatlarını tamamlayarak meslek sahibi bireyler haline gelmeleri. 500 kızımız daha bu aşamada mesleklerini seçmiş durumda. Her biri kendi alanlarında insanımıza, ülkemize hizmet verecek. Kızlarımızın okuyup başarılı olduğunu görmek Turkcell ailesi olarak göğsümüzü kabartıyor” diye yorum yaptı.
ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ise, “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak Turkcell ile birlikte yürüttüğümüz Kardelenler projesi, yalnız bizlerin değil Türkiye’mizin yüz akı olan, her türlü ödüle layık, fevkalade başarılı bir sosyal sorumluluk projesi olma onurunu taşıyor. ÇYDD’nin eğitimli toplum yaratma amacı, eğitimli, meslek sahibi kızlarımızın yetişmesiyle gerçekleşmekte. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Burs sayısı 100 bine ulaştı
Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ailelerinin ekonomik yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasını, meslek sahibi, ufku açık bireyler haline gelmeleri amacıyla 13 yıldır Kardelenler projesini yürütüyor. 2000 yılından bu yana 17 bin Kardelen lise, 1800 Kardelen üniversite mezunu oldu. Kardelenler projesiyle verilen burs sayısı 100 bine ulaştı.
ETİKETLER : Sayı:938

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics