İnsan Kaynakları 13 OCAK 2018 / 07:12

ABD’de şirket kurma fırsatı yeniden…

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin açıklaması paralelinde İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurularını kabul etmeye başladı. Böylece 8 Ekim 2017’de durdurulan, 8 Kasım 2017’den beri sınırlı sayıda vize başvurusunun kabul edildiği süreç sonunda, ABD’de yeni iş kurmak ya da yatırım yapmak için bekleyen birçok yatırımcı yeniden vizeye başvurabiliyor. Bu kapsamda ABD pazarına açılmak isteyen yatırımcılar, en çok tercih edilen E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusu yapıyor. Bu vizeden yararlanmak için son 5 yılda Türkiye’den başvuranların sayısı da yaklaşık yüzde 60 artış gösterdi.
delawaresirket.com ve amerikadasirket.com adresleri üzerinden ABD’de şirket kuruluşu, vergi, sanal ofis, ve yatırımcı danışmanlığı hizmeti veren Social Enterprises’ın Türkiye Yöneticisi Fatih Pekar, “Son iki yılda bizim aracılığımızla ABD’de kurulan şirketlerin sayısı 300’a aştı. ABD ve Türkiye Büyükelçilikler açıklamalarıyla, Türk yatırımcıların E-2 Yatırımcı Vizesi alarak hem kendileri hem eşleri ve çocukları için uzun süreli Amerika vizesi edinmelerine yönelik başvurular yeniden başladı. Yatırımcı vizesine başvuranların çoğunluğu e-Ticaret, perakende, inşaat ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Çoğunlukla Delaware, Wyoming ve Florida eyaletlerinde şirket kuruyorlar ve yaş ortalamaları da 35. ABD’de hızlı ve kolay şekilde şirket kurmak için şirket kuruluş belgesinden kaşesine, mühründen noter onaylı yetki belgesine kadar ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri delawaresirket.com ve amerikadasirket.com aracılığıyla Türk yatırımcılara sağlıyor, aynı iş günü içerisinde ABD’de şirket kurup fatura kesebilecek şekilde hazır ediyoruz” bilgisini verdi.
ABD ile arasında geçerli bir ticari anlaşma bulunan ülkelerin vatandaşlarının başvurabildiği E-2 Yatırımcı Vizesi’ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da başvuruda bulunabiliyor. E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda belirlenen yatırım alt sınırı yok ve başvuru sürecinde önemli miktarda yatırımın riske edildiğine dair yetkili makamlar ikna edilmeli. E-2 vizesi “girişimcilik” veya “start-up” vizesine en yakın olan vize türü. E-2 Yatırımcı Vizesi ile yatırımcı, hem kendisi hem eşi ve çocukları için uzun süreli ABD oturma ve çalışma izni edinebiliyor. Vize başvurusu yalnızca ABD İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN