İnsan Kaynakları 12 HAZİRAN 2016 / 11:34

Açık ofisler demode oluyor

İşyeri malzemeleri alışveriş platformu Avansas.com’un gerçekleştirdiği “İdeal Çalışma Ortamı” araştırması, işyeri çalışanlarının kendi özel bölgelerinde, sade bir masada ve ergonomilerine uygun çalışmak istediklerini gösteriyor. Genel olarak “İşyeri çalışma ortamı nasıl olmalı?” sorusuna yanıt aranan araştırmaya göre, birçok şirketin tercihi olan ve çalışanların performansına olumlu katkı yaptığı düşünülen açık ofis gibi bazı eğilimler, gelişen teknoloji ve iş süreçlerindeki dönüşümlerle birlikte geçerliliğini yitirdi.
Direktör, müdür, yönetici, şirket sahibi gibi üst kademe pozisyonlarla, sekreter ve uzman gibi çeşitli seviyede pozisyonlardan da katılım sağlanan ankette çalışanlara nasıl bir masa istedikleri, mola saatlerini nasıl değerlendirdikleri, çalışırken hangi ekipmanlara sahip olmak istedikleri gibi sorular soruldu.
Ankete katılan çalışanların büyük çoğunluğunu oluşturan e-ticaret, finans, hizmet, internet ve pazarlama sektörlerinde, erkek çalışanlar ile kadın çalışanların işyeri tercihleri arasında da farklar var. Buna göre, erkek çalışanlar açık ofis yapısına daha yatkınken, kadın çalışanların tercihi ise kapalı ofis konsepti. Genel ortalamada da kapalı ofis tercih edenlerin oranı yüzde 56,8.  
Çalışanlara nasıl bir masada çalışmak istedikleri sorulduğunda, yüzde 74,4’lük oran sade ve düzenli bir masayı tercih ediyor. Kalabalık, ihtiyaç duyulabilecek her şeyin el altında bulunduğu bir masada çalışmak isteyenler ise dörtte birlik kesim. Bu da kapalı ofis tercihinin yükselişi ile uyumlu. Yani çalışanlar sakin ve sessiz bir ortamda, diğer çalışanlar ile ilişkilerini ve etkileşimlerini kendilerinin belirlediği düzey ve sıklıkta kurarak, işlerine odaklanmayı tercih ediyor.
Çalışanlara, çalışma masalarında olan veya olmasını istedikleri ekipmanlar sorulduğunda, not kağıdı ve kalemlik gibi standart ekipmanların ardından, sağlık, ergonomi ve rahatlık ile ilgili ekipmanlar geliyor. En çok tercih edilen ilk dört ergonomi donanımı ise koltuk bel desteği, ortopedik mousepad, ayak destek ünitesi ve dizüstü bilgisayar yükselticisi. 
ETİKETLER : 1076 Avansas.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics