İnsan Kaynakları 11 MART 2013 / 14:41

Alibaba Group’un yeni Ceo’su Jonathan Lu oldu

Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’nın Ocak ayında görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından yeni CEO Jonathan Lu oldu.

Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’nın 15 Ocak 2013’te görevini yeni nesile bırakmak istemesiyle boşalan CEO koltuğuna Jonathan Lu’nun oturacağı duyuruldu. Alibaba Group’un yeni CEO’su olarak 10 Mayıs 2013’te yeni görevine başlayacak olan Jonathan Lu, 10 yıldır Alibaba Group bünyesindeki üç iş biriminin yönetiminden ve alışveriş sitesi Taobao’nun büyümesinden sorumluydu. Lu, yeni görevine Taobao’nun 10’uncu kuruluş yıl dönümü olan 10 Mayıs’ta başlayacak. Jack Ma, Alibaba Group’un Yönetim Kurulu Başkanı olarak günlük işlere daha az zaman ayıracak, grubun stratejisinden ve gelişiminden sorumlu olacak.

Görev değişikliğiyle ilgili konuşan Jack Ma, Jonathan Lu ile uzun yıllardır birlikte çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Birlikte çalıştığımız 13 yıl içinde Jonathan, Alibaba.com Guangdong satış ekibini kurdu, Alipay’in Kurucu Başkanı oldu, Big Taobao’nun Başkan’ı olarak görev aldı ve Alibaba.com’un CEO’luğunu yürüttü. Jonathan, Alibaba Group’u çok iyi tanıyor, büyümesi ve gelişimi için tutkuyla çalışıyor. Sadece Alibaba Group kültürünün  ve organizasyon yapısının büyümesine katkıda bulunmadı, aynı zamanda eşsiz liderlik vasıflarına ve karizmasına sahip.”