İnsan Kaynakları 22 OCAK 2017 / 14:11

Aman hasta olmayın!

Buz gibi günlerde herkesin derdi ofiste olabilmek. Öğle tatillerinde yürüyüş yapmak bir yana, çalışma masasından kalkmak bile zor. Oysa Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal’ın da belirttiği gibi, gripten zatürreye birçok kış hastalığına soğuklar değil, kapalı ve sağlıksız ortamlardaki mikroplar davetiye çıkarıyor. Pencerelerin düzenli aralıklarla açılarak ortamın havalandırılması gerektiğini belirten Dr. Pelin Uysal, şu önerilerde bulundu:   
“Kışın gribal enfeksiyonlara ve zatürreye sanıldığı gibi soğuk hava değil, sağlıksız, düzenli havalandırılmayan kalabalık ortamlar ve ofisler davetiye çıkarıyor. Kışın kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla kalıyoruz. Bunun sonucunda ortak soluduğumuz havada bulaşması nedeniyle solunum hastalıklarında artış var. Özellikle gribal enfeksiyonlar, zatürre, astım ve KOAH atakları, akut bronşit ve soğuk algınlığı sonrası uzamış geçmeyen öksürükle karakterize bronş hiperreaktivitesi (solunum yolu hassasiyeti) en sık görülen solunum hastalıkları. Sigara, gaz ocağı ve gazlı ısıtıcılar, arızalı kalorifer kazanları, kapalı garajda çalışan araba, odun sobası ve şömine, formaldehit madde salınımı yapan mobilya yalıtım malzemeleri, bina temellerinden mekanlara sızan radon gazı bu tahriş edici maddeler arasında sayılabilir. Motorlu taşıtlardan, sanayi ya da konutlarda kullanılan yakıtlardan kaynaklanan gaz ve tanecikler solunum yollarını tahriş eder. Dış ortamda hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde gereksiz aktivitelerden kaçınılmalı, evin pencereleri kapalı tutulmalı. Solunumsal hastalıklarda klimanın temizliği, bakımının düzenli yapılması, havalandırmanın yeterli olması kritik rol oynuyor. Zira bakımı yapılmamış klimaların kullanıldığı nemli ortamlarda legionella bakterisinin neden olduğu zatürre bulguları gözlenebiliyor. Özellikle alkol ve sigara kullanımı ile bu risk de artıyor.”
İşte ofiste hastalıklardan korunma yolları:
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Kronik  hastalığınız varsa ya da bağışıklığınız zayıfsa grip ve zatürre aşısı yaptırın.
 • Birbirinizle sarılıp öpüşmek yerine, başınızla selamlaşın.
 • Kapı kollarını kağıt mendil ile tutun.
 • Ofisin düzenli temizlenip temizlenmediğine dikkat edin.
 • Öğle aralarında ya da küçük zaman dilimleri yaratarak kısa bir yürüyüş yapın.
 • Gün içerisinde hareketsiz kalmamak için merdiven inip çıkın.
 • Abur cubur ve hazır ürünlerden uzak durun; sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
 • Öksürürken ağzınızı kağıt mendille kapatın, hemen çöpe atın ya da kolunuzla kapatın.
 • Hasta bir kişi ile yakın temastan kaçının, gerekirse maske kullanın.
 • Ofisi penceresi varsa mutlaka sık sık havalandırın, pencere açılmıyorsa da havalandırma sisteminin sağlıklı işlediğinden, klimaların bakımının yapıldığından emin olun. Ofiste, evde ve arabada kullanılan ısıtma sistemleri klimalar ve havalandırma sistemlerinin bakımı, hijyeni olası enfeksiyon hastalıklarından korunmada önem taşıyor.
 • Ofis arkadaşlarınızla sohbet ederken belli bir mesafe olmasına dikkat edin.
 • Hastayken işe değil doktora gidin, gerekirse rapor alın. Hem kendi sağlığınız için istirahat edin hem de arkadaşlarınızın sağlığını riske atmayın. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics