İnsan Kaynakları 16 NİSAN 2016 / 11:44

Analitik çözümleri doğru kullanın

İş zekası ve analitik raporlama çözümleri hizmetleri sunan Kara Danışmanlık’ın Kurucusu Ertan Erışık, “İş yaşamını doğru yöntemlerle çok daha verimli hale getirmek mümkün” derken, iş zekası konusunda kolay kullanımlı Tableau yazılımını Türkiye’ye getirdiklerine de dikkat çekti. Bir şirketin CEO’sundan satış elemanına kadar her kademesindeki çalışanlar için zaman çok değerli. Bu tespiti yapan Erışık’ın dikkat çektiği gibi, karmaşık ve uygun olmayan programlarla hazırlanmaya çalışılan raporlar, analizler ve istatistikler zaman, emek ve para kaybı demek. “Oysa çeşitli raporlama ihtiyaçlarının hızlı ve BT desteğine gerek duymadan sağlanması ciddi bir çözüm” yorumunu yapan Ertan Erışık, yeni nesil iş zekası yazılımı Tableau’nun bu konuda yetkinliğine dikkat çekti. ‘Yeni Nesil İş Zekası’ yaklaşımı ışığında Ertan Erışık, şu önerileri de paylaştı: 
1. Verilerinizi anlamlı hale getirmek için programcılara, uzun süreçlere, zorlu projelere gerek yok. Siz ‘işinize odaklanın’.

2.  Kararlarınızı ‘verilere’ göre verin. İş zekası aracınızı da liste almak için değil, sonuç almak için kullanın.

3. Performans için bir servet ödemeyin. Krizde en iyi yatırım; verimliliği artıracak yatırımdır.

4. Veriyi demokratikleştirin. Veri analizlerinizi takım arkadaşlarınızla paylaşın. Gösterge panelleriniz (dashboard) ile müşteri ziyaretlerini verilerle destekleyin.

5. Projelerin bakım maliyetlerinin ileride sizi zorlamasına izin vermeyin, sizi belli marka ve teknolojilere bağlı tutacak yatırımlar yapmayın.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics