İnsan Kaynakları 23 TEMMUZ 2017 / 14:00

Araştırmacılara destek, küresel işbirliği ile geliyor

Limak Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle oluşturulan MISTI (MIT Science and Technology Initiatives) - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı’na mali destek verecek. Hedef ise Türkiye’nin araştırma altyapısına katkı sağlamak, yeni projelerin oluşmasında da öncü olmak.
Oluşturulan ‘Çekirdek Fonu’ ortaklığı Limak Vakfı tarafından üç yıl süreyle mali olarak desteklenecek. MISTI-Boğaziçi Çekirdek Fonu, MIT’in uluslararası akademik işbirliği programlarının amiral gemisi MISTI kapsamında 2016 yılında kuruldu. Bu programla MIT ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması, Türkiye’nin araştırma altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor. MISTI-Boğaziçi programı kapsamında geliştirilecek projelerin MIT ve Boğaziçi katılımcıları arasında dengeli bir katılım gözetmesi, her iki kurumun araştırma alanlarına ve ekiplerine yönelik tamamlayıcı nitelikte olması, öğrenci katılımına da açık olması amaçlanıyor. İki kurumun araştırmacıları arasında işbirliğinin güçlendirilmesi ve her yıl en az üç projenin finanse edilmesi de hedefler arasında. Araştırma projeleri fen, mühendislik ve teknoloji alanlarının yanında, sosyal ve beşeri bilimleri de kapsıyor. Program kapsamında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve araştırmacıları, MIT ile ortak bir akademik komite kuracak.
 
Kazanan projeler Aralık’ta açıklanacak
Limak Holding tarafından toplumun dinamik potansiyelini nitelikli insan gücüne dönüştürme hedefiyle kurulan Limak Vakfı, MISTI-Boğaziçi Programı’na her yıl 100 bin dolar fon sağlayacak. Üç yıl boyunca sağlanacak toplam 300 bin dolarlık fon ile yeni araştırmacılara destek sunulurken, dünya çapında ses getirecek yeni araştırmaların da ortaya çıkması hedefleniyor. Programa başvurmak isteyen MIT ve Boğaziçi öğretim üyeleri, her yıl Eylül ayına kadar ortak proje önerilerini değerlendirmeye sunuyorlar. Öneriler ortak bir akademik komite tarafından değerlendiriliyor ve kazanan projeler her yıl Aralık ayında açıklanıyor. MIT ve Boğaziçi ekipleri birbirlerinin araştırma alanlarını dengeli bir biçimde tamamlarken, öğrencilerin katılımı da özendiriliyor, yeni proje önerileri destekleniyor.
 
İlk projenin merkezinde deprem var
2016 yılı çağrı döneminde başvuran projelerden MIT İnşaat Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Oral Büyüköztürk ve Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Cem Yalçın’ın “Sarsma Masası Deneyleri ile Tek Serbestlik Dereceli Sistemlerin Enerji Bazlı Yapısal Analizi” başlıklı projesi MISTI-Boğaziçi programı kapsamında desteklenmek üzere seçilen ilk proje oldu. Proje ekibinde MIT ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ile yüksek lisans ve doktora öğrencileri var. Proje ile binalar, depreme karşı daha güvenli biçimde tasarlanabilecek.
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, MIT ile Boğaziçi Üniversitesi arasında ‘Çekirdek Fonlar’ başlığı altında kurulan akademik ortaklıktan heyecan duyduklarını belirtti. Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ise Boğaziçi Üniversitesi ve MIT arasındaki işbirliğinin önemine işaret ederken, “Hedefimiz Türkiye’nin araştırma altyapısının güçlendirilmesine destek vermek” dedi.   

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics