İnsan Kaynakları 13 AĞUSTOS 2016 / 10:53

Bakışlarınızın sağlığı onlara emanet

Son yıllarda birçok meslek yüksekokulunda tercihlerde öne çıkan programların başında “optisyenlik” geliyor. Birçok yüksekokul da bu programda eğitim vermeye başladı. Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için tasarlanmış optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulamasını sağlayabilecek düzeyde eğitim görmüş yüksekokul mezunu yetkin sağlık elemanlarını yetiştirmeyi hedefleyen bu programlar, doktorlar tarafından verilen reçetelerde yazılı numaralı gözlük camlarını, her türlü lensi, gözlük çerçevelerini ve güneş gözlüklerinin satışını resmi olarak yapabilme yetkisine sahip olarak mezun oluyorlar.
Kontak lens dağıtım ağına sahip Opak Lens’in kurucu ortağı Erol Harbi, eskiden yetkinlik belgesinin 3 aylık bir eğitimle verildiğini belirtirken, “Bugünse iki yıllık üniversite eğitiminin ön koşul olması, konunun öneminin anlaşıldığını gösteriyor” yorumunu yaptı. Üniversite adaylarının tercihte bulunacakları okulların laboratuvarlarının donanımını incelemelerinde fayda olduğunu vurgulayan Erol Harbi, ekledi: “Çünkü bizim mesleğimizde akademik katkı kadar, el becerisi de önemli ve ancak donanımlı laboratuvarda yapılacak pratikler ile uluslararası standartlar yakalanır.” 
Türkiye'de 6 bin civarında optisyen/gözlükçü olduğunu, her yıl 2 bin kişinin ilgili programlardan mezun olduğunu ifade eden Erol Harbi, şu bilgileri verdi:
“Her yıl mezun sayısı artıyor. Bu yüzden, istihdamda yeni çözümler yaratılması gerek. Türkiye'de göz kırma kusuru oranı yüksek olmasına rağmen, gözlük ve kontak lens kullanıcı sayısı az. Bu nedenle optisyenlik; ihtiyaç duyulan bir meslek grubu ve büyüyen bir sektör. Optisyenlik hata kabul etmeyen ve titizlikle icra edilmesi gereken bir sağlık mesleği. Optisyenlik bölümünü tercih eden adayların bu bilinçle hareket etmesini temenni ediyorum.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN